Kotka nie chce jeść suchej karmy

fot. Shutterstock

Witam 🙂
Przygarnęłam kotkę, niestety nie chce jeść suchej karmy, a z mokrą też ma problem, a że nie znam się na kotach przychodzę z pytaniem, co dawać kotu do jedzenia, kiedy, w jakich odstępach, oraz w jakich ilościach.
Prosiłbym, aby w odpowiedzi uwieczniła pani co ma dobry wpływ a co zły na zdrowie kota i jakie owoce, warzywa, mięso można mu dawać.
Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂

Przede wszystkim warto zabrać kotkę do weterynarza, żeby dokładnie ją zbadał i ocenił m.in. stan zębów i dziąseł. Fakt, że zwierzę nie chce jeść ani suchej, ani mokrej karmy jest niepokojący – trzeba wykluczyć podłoże medyczne takiego stanu rzeczy.

Dopiero, gdy będzie pani pewna, że kotka jest zdrowa, można zastanawiać się nad dietą. Najprostsze rozwiązanie to oczywiście gotowe karmy, przy czym najlepsza dla kota jest karma mokra – zawiera więcej wilgoci i ma lepszy wpływ na zęby. Wybierając konkretne produkty trzeba pamiętać, że kot jest mięsożercą – zbożowe dodatki i wypełniacze obecne w wielu karmach nie są dobre dla jego zdrowia. Karma powinna być też dostosowana do wieku i stanu zdrowia zwierzaka. Sposób i częstotliwość podawania jest zawsze opisany na opakowaniu przez producenta, należy korzystać z instrukcji, chyba, że weterynarz zaleci inaczej.

Jeśli nie chce pani stosować gotowych karm, istnieje możliwość samodzielnego przygotowywania kotce posiłków – nie jest to jednak proste. Posiłki powinny być zbilansowane i bogate we wszystkie niezbędne kotu składniki odżywcze, w przeciwnym razie dość szybko mogą się pojawić problemy zdrowotne. Temat jest złożony, dlatego w przypadku wyboru takiej opcji najlepiej byłoby skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym, który pomoże opracować optymalny plan żywienia dla konkretnego kota.

Autor: Redakcja
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments