Ile karmy podawać kotu? O tym musisz pamiętać! 

fot. Shutterstock

Masz wrażenie, że twój kot ciągle jest głodny? Wyjaśniamy, ile karmy tak naprawdę powinien jeść kot!

Wielu opiekunów kotów zadaje sobie pytania: ile karmy podawać kotu? Czy daję mu odpowiednią ilość jedzenia? To zrozumiałe, że jako kochający koci opiekun chcesz podejść do tematu odpowiedzialne. Ale ile karmy to jest „w sam raz”?  

Na żądanie znaczy źle?

Życie pod jednym dachem z kotem to nie tylko przyjemności wynikające z obecności mruczącego przyjaciela, ale i obowiązki. Szczególnie w zakresie żywienia. Od tego przecież co – i w jakiej ilości – znajdzie się w kociej misce, zależy zdrowie, a czasem i życie pupila. A koty to spryciarze i łakomczuchy. Potrafią przekonująco prosić o kolejną dokładkę. Dlatego wielu opiekunów kotów karmi kota na żądanie, czyli za każdym razem, gdy kot domaga się porcji. Inni zostawiają miskę pełną jedzenia na cały dzień, aby to mruczek decydował, kiedy ma chęć coś przekąsić. To jednak prosta droga prowadząca do nadwagi lub otyłości, na które według badań cierpi około 40% kotów domowych. Kot z nadmiarem kilogramów narażony jest na choroby serca, stawów, cukrzycę. Balast przeszkadza też w zabawie, a aktywność fizyczna to przecież poza spaniem, ulubione zajęcie kotów. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie karmić pupila, gdy tylko miauknie, a dokładnie kontrolować ilość kocich posiłków. 

kot prosi o jedzenie
fot. Shutterstock

Ile razy dziennie karmić kota? 

Kota powinno się karmić określoną ilość razy w ciągu dnia i, w miarę możliwości, o tej samej porze. W zależności od jego wagi powinny być to przynajmniej 3-4 posiłki. Taki system żywienia wyreguluje metabolizm, a zwierzak, mając pewność, że nie zabraknie mu pożywienia, nie będzie najadał się na zapas. Pamiętaj, że kot to mięsożerca, więc duże znaczenie ma nie tylko ilość i częstotliwość posiłków, ale również jakość produktów. Wybierając karmę, poświęć czas na zapoznanie się z etykietą. Dolina Noteci Premium z cielęciną to wysoka zawartość mięsa oraz odpowiednia ilość substancji odżywczych, mineralnych i witamin. 

Trochę inaczej należy podejść do karmienia kota po kastracji/sterylizacji. Pod wpływem zabiegu w kocim organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które mogą powodować większy apetyt i mniejszą chęć do zabawy. A to przy nierozważnym karmieniu szybko może doprowadzić kota do otyłości. Żeby zapobiec tej sytuacji, można podawać jedzenie częściej, ale w mniejszych porcjach. Dobrze sprawdzi się też karma specjalnie przeznaczona dla kotów sterylizowanych, taka jak Dolina Noteci Premium z wołowiną. Została ona opracowana właśnie z myślą o kotach po zabiegu i ich problemach z utrzymaniem wagi.  

gruby kot
fot. Shutterstock

Ile karmy podawać kotu? 

Wyjaśniliśmy już, ile razy dziennie powinien jeść kot. Pora więc odpowiedzieć na pytanie: „Ile karmy powinno się znaleźć w kociej miseczce?”. To zależy od wielu czynników, takich jak płeć, wielkość, wiek, waga, aktywność, a także od tego, czy kot jest wykastrowany. Dlatego warto udać się do weterynarza, który zważy kota, sprawdzi ogólny stan zdrowia mruczka i na tej podstawie określi optymalną wagę oraz dobierze wielkość porcji, jaką kot powinien jeść każdego dnia.  

Z pomocą przychodzą też producenci pełnoporcjowych karm. Zwykle podają oni na opakowaniu sugerowaną ilość, którą powinien zjeść w ciągu dnia zdrowy, dorosły kot. Przyjęło się jednak, że idealna porcja „na raz” to 85 g, czyli właśnie tyle, ile znajduje się w jednej saszetce. Ta ilość zaspokoi koci głód i pozwoli czekać na kolejny posiłek.

co, jeśli kot marudzi przy misce, a karma częściej niż w kocim brzuchu ląduje w koszu? Warto pomyśleć nad zmianą smaku podawanego jedzenia. Jeśli do tej pory karmiłeś pupila smakami mięsnymi, to poczęstuj go czymś zupełnie nowym, np. karmą z dodatkiem ryby, taką jak Dolina Noteci Premium z tuńczyka. Poza walorami zdrowotnymi, ryby są po prostu smaczne, a ich zapach zachęci do jedzenia nawet najbardziej opornego mruczka.  

Podsumowanie

Teraz już wiesz, że karmienie kota to wcale nie taka prosta sprawa. Nie wystarczy otworzyć puszkę i pozwolić najeść się kotu do syta. Ustal ilość posiłków i zamiast „na oko”, podawaj kotu porcje tej samej wielkości. Jesteśmy pewni, że wyjdzie mu to na zdrowie. 

logo dolina noteci


Artykuł sponsorowany

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments