Ile kotów żyje w Polsce?


Trudno określić, ile jest kotów wolno żyjących, ale eksperci pokusili się o policzenie naszych domowych pupili. Dane firmy badawczej Euromonitor International mówią o 7 milionach psów i 6 milionach kotów mieszkających w polskich domach.

Liczba kotów rośnie najszybciej i wkrótce może przegonić liczbę psów.

Od 2014 r. w polskich domach przybyło 110 tys. kotów i 100 tys. psów.
Mówi się, że lawinowy wzrost liczby kotów w polskich rodzinach wynika ze starzenia się społeczeństwa oraz jego niezamożności.
Opieka nad kotem jest łatwiejsza, nie trzeba wyprowadzać ich na spacery, łatwiej też znoszą kilkugodzinną rozłąkę z opiekunem, co jest szczególnie ważne dla osób samotnych i starszych. Drugi ważny czynnik to status materialny. Przykładowo w Niemczech, gdzie ponad połowa obywateli przekroczyła 46 rok życia, kot jest w zaledwie 19,7 procentach domów. Niemieccy emeryci są bogatsi, stać ich na częste podróże, a te raczej trudno pogodzić z opieką nad kotem w domu.

Z danych firmy badawczej Euromonitor wynika, że najwięcej zwierząt w domach na Starym Kontynencie mają Rumuni. Prawie z połową rodzin mieszka tam pies albo kot. Z kolei najmniej zwierząt domowych jest w Turcji, gdzie na zwierzaka zdecydowało się niecałe 10 proc. domów. Polska mieści się w pierwszej piątce – kot jest w prawie co trzecim polskim domu, a psa ma aż 38 proc. rodzin.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments