Inteligentna kuweta dla kota skontroluje stan zdrowia mruczka

fot. Shutterstock

Samosprzątająca kuweta to za mało - ten gadżet "robi" znacznie więcej!

Kocia kuweta to podstawowy element wyposażenia domu każdego kociarza, a dbanie o jej czystość to tzw. „święty obowiązek”. Koty są bardzo czułe na tym punkcie – większość odmawia korzystania z brudnej toalety, co w wielu przypadkach oznacza dla właściciela dodatkowe sprzątanie w innym punkcie domu… Istnieją jednak gadżety, które ułatwiają życie obu stronom – mamy na myśli samosprzątające kuwety. Czy można chcieć czegoś więcej w tym temacie? Okazuje się, że można – przed wami inteligentna kuweta dla kota, która dba nie tylko o czystość, ale także o… zdrowie mruczka.

Co potrafi inteligentna kuweta dla kota?

Japońskie toalety są słynne na całym świecie (ich zdeklarowanym fanem jest m.in. polski skoczek Piotr Żyła), więc pewnie nie będziecie zaskoczeni czytając, że inteligentna kuweta dla kota to również wynalazek z Kraju Kwitnącej Wiśni. Start-up Hachi Tama proponuje miłośnikom kotów urządzenie o nazwie Toletta, które w istocie jest czymś więcej niż „zwykłym gadżetem”. Wyposażono ją w szereg interesujących funkcjonalności.

Toletta wyglądem nie różni się bardzo od tradycyjnych kuwet, ale w przeciwieństwie do nich, jest w stanie ocenić stan zdrowia korzystającego z niej kota. Podstawa urządzenia ma wbudowaną wagę (co pozwala na regularną kontrolę masy ciała mruczka). Ponadto rejestruje częstotliwość i objętość wydalanego przez kota moczu. Toletta jest połączona z aplikacją, którą opiekun kota pobiera na smartfona – w ten sposób może gromadzić dane na temat kocich wizyt w toalecie. Co, wbrew pozorom, wcale nie jest tak głupim i dziwnym pomysłem, jak mogłoby się wydawać.

テレビで見て、欲しいと思いましたが高そう・・・ 多頭飼いでも顔認識でそれぞれの体重とおしっこで健康管理 https://toletta.jp #トレッタ #toletta

A post shared by ここな (@cocona002) on

Kocia kuweta pomoże wykryć groźne choroby

Koty są znane ze skłonności do zapadnia na choroby związane z układem moczowym, m.in. schorzenia nerek – ich przewlekła niewydolność jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci domowego mruczka. Wprawdzie nie zawsze można im zapobiec (tego typu problemy często mają związek m.in. z postępującym się starzeniem kociego organizmu), ale ich wczesne rozpoznanie pozwala na skuteczne leczenie, które znacząco wydłuża życie kota i poprawia jego ogólny komfort.

Inteligentna kuweta dla kota pozwala wykryć dwa kluczowe objawy potencjalnych problemów z nerkami – wielomocz i spadek masy ciała. Urządzenie może też być przydatne dla właścicieli chorujących kotów, pozwalając na bieżąco monitorować ich stan zdrowia. Jest jeszcze jeden „myk” – w kuwecie znalazło się też miejsce na aparat, który – jeśli tego zechcemy – może zrobić zdjęcie kotu, który aktualnie z niej korzysta. To rozwiązanie dla właścicieli więcej niż jednego kota, pozwalające przypisywać „wyniki” do konkretnych zwierzaków.

inteligentna kuweta dla kota
fot. Shutterstock

Premiera Toletty jest zaplanowana na 8 sierpnia 2018 roku, cena jest jeszcze nieznana. Co sądzicie o takim urządzeniu? Dobry pomysł czy przesada?

 

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments