Koci seniorzy przy misce, czyli o żywieniu starszych kotów


Starość przychodzi także do kotów. Ani się obejrzysz, jak zamiast małej rozbawionej kulki powita Cię w drzwiach koci senior.

To, jak długo będzie żył Twój ulubieniec i w jakiej kondycji, zależy w ogromnej mierze od Ciebie.

Od czego zależy, ile będzie żył kot

Przyjmuje się, że koty niewychodzące żyją średnio 14-16 lat. Zależy to od wielu różnych czynników: środowiskowych, odziedziczonych, jak i związanych z regularną opieką i trybem życia. Wieloletnie obserwacje kilkuset kotów, wykazały że przestrzegając prawidłowego żywienia, można przedłużyć życie przeciętnego kota nawet o 15% (co oznacza prawie dwa lata). Kocie potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem.

Zmienia się też ich aktywność i zwyczaje. Mądry opiekun powinien o tym pamiętać i dostosowywać przestrzeń kota do jego potrzeb.

Od którego momentu naszego futrzaka określamy kocim seniorem? Od około 8 roku życia, czyli momentu gdy osiąga około połowę swojej możliwej oczekiwanej długości życia.

Metabolizm już wtedy spowalnia, widocznie spada aktywność fizyczna, zwierzę dłużej śpi, częściej poleguje, mniej chętnie się bawi, zaczyna grymasić przy misce, słabną jego zmysły, może tyć lub chudnąć, mogą mu się też zdarzać wpadki pozakuwetowe. Niektóre z tych objawów wymagają szybkiej reakcji (wizyta z kotem w lecznicy), z niektórymi możemy zawalczyć, jeszcze inne trzeba zaakceptować.

Żeby długo żył – musi mądrze jeść

Zainwestować za młodu. Czyli – od kocięctwa przestrzegać zasad prawidłowego żywienia. Pamiętać, że kot to obligatoryjny mięsożerca, który potrzebuje do życia odpowiednio zbilansowanego pożywienia, zawierającego właściwe proporcje białek zwierzęcych, tłuszczy, niewielką ilość węglowodanów oraz pokaźny zasób witamin, mikroelementów, a także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6.

Uczyć kota spożywania posiłków w określonych porach, unikając przekarmiania.

Przyzwyczajać kota do różnych smaków i tekstur pożywienia. Niech zna zarówno suchą jak i mokrą karmę. Każda ma swoje zalety. Sucha jest łatwiejsza w podawaniu, łatwiej jest podać dzienną porcję w kilku posiłkach. Mokra z kolei dostarcza dodatkową porcję wody, wspomagając układ moczowy oraz urozmaicając codzienną dietę różnorodnością smaków i tekstur.

Jeśli podajemy tylko suchą karmę, kot musi pić więcej wody, dobrym rozwiązaniem może być zakup kociej fontanny i dostawienie drugiej miseczki z wodą w strategicznym dla kota punkcie mieszkania np. na parapecie.

Badania okresowe

Dbać o profilaktykę, czyli okresowe szczepienia ochronne i odrobaczenia, a w przypadku kilkuletnich kotów także o coroczne badania profilaktyczne krwi (morfologię z profilem nerkowym, wątrobowym, poziom fruktozaminy, hormonu tarczycy fT4 – tyroksyny).

weterynarz
fot. shutterstock

Nie wystarczy badać krwi dopiero kotom starszym (w drugiej połowie życia), wbrew obiegowym opiniom wiele przewlekłych chorób ujawnia się u młodych zwierząt, np. na przewlekłą niewydolność nerek spowodowaną ich wrodzoną torbielowatością narażone są koty relatywnie młode – 4-6 letnie, tylko badanie profilaktyczne krwi może wychwycić problem z nerkami odpowiednio wcześnie, gdy jest jeszcze szansa na przedłużenie życia takiego zwierzęcia.

Badania profilaktyczne to jedyny sposób, by w porę wychwycić początki poważnych chorób, jak cukrzyca, problemy z tarczycą, anemia, niewydolność nerek lub innych narządów. Wczesne wykrycie choroby i szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania i leczenia, to w efekcie wydłużenie życia naszego podopiecznego.

Oszczędzaj wątrobę

Wraz z wiekiem, zużyciu ulegają narządy wewnętrzne. Jedne mają potencjał autonaprawczy (w ograniczonym zakresie), jak choćby wątroba, zmiany innych są nieodwracalne (jak np. nerki). Dlatego tak ważne jest podawanie kotom starszym karm typu senior, o obniżonym poziomie fosforu (główny czynnik niszczący kocie nerki), wysokiej jakości białka oraz tłuszczu, wraz z odpowiednią kompozycją włókna pokarmowego dla równowagi mikroflory jelitowej, oraz o podwyższonym poziomie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega, ze zwiększoną porcją przeciwutleniaczy.

Karmy dla seniorów mogą mieć drobniejsze chrupki, z powodzeniem mogą je spożywać także zwierzęta pozbawione zębów.

Ruszcie na łowy!

Gimnastyka wydłuża życie. Zadbajmy o codzienną porcję ruchu kociego seniora. Bawmy się, najlepiej razem. Zapobiegnie otyłości, cukrzycy, utrzyma w formie umysł mruczka.

Z wiekiem przytępieniu ulegają zmysły zapachu i smaku. Pobudzanie kocich zmysłów poprzez zabawę i zaspokajanie instynktu polowania będzie też pomocne w zachęcaniu starszego zwierzęcia do jedzenia. Dbajmy o świeżość karmy – nowo otworzone opakowanie to chrupki mocniej pachnące, aż ślinka leci…

karma dla kota
fot. shutterstock

Wybierajmy opakowania mniejsze, a po otwarciu szczelnie zamykajmy. Otwarte opakowanie suchej karmy powinno być spożyte w przeciągu miesiąca, później spada w nich zawartość witamin, a tłuszcze stopniowo jełczeją.

Otwarte puszki przechowujmy w lodówce nie dłużej niż dobę i wyjmujmy je na godzinę przed porą posiłku – ogrzana, cieplejsza karma ma mocniejszy zapach, co daje lepsze wrażenia smakowe.

Choć droga do serca mruczka wiedzie przez żołądek, jest jedna potężniejsza od niego moc – witamina M czyli miłość. Kochajmy nasze koty na każdym etapie ich życia. To kolejny, równie ważny czynnik sprzyjający kociej długowieczności.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments