Dlaczego kot śpi z otwartymi oczami?


Kot drzemiący z jednym lub dwoma otwartymi oczami - czy to powód do niepokoju?

Koty spędzają średnio 20 godzin dziennie na spaniu i drzemce. Przywykliśmy, że zasypiają w przeróżnych miejscach i pozycjach. Ale dlaczego kot śpi z otwartymi oczami? Czy to powód do niepokoju? Czy jest to coś nienormalnego? Bez wątpienia ten widok może przestraszyć niejednego opiekuna. Zwłaszcza, gdy w pokoju panuje ciemność i z oddali widać tylko ślepia naszego mruczka.

Półotwarte oczy, zasłonięte całe trzecią powieką, albo widoczne białka oczu. Koty-zombie – mogą budzić niemałą grozę.

kot śpi z otwartym okiem
fot. Shutterstock

Czy jest się czym martwić?

Spokojnie – spanie z otwartymi oczami to nie jest objaw chorobowy. Częściej z otwartymi oczami śpią koty starsze. Rzadziej zobaczymy tak drzemiące młode kocięta.

W przeważającej większości przypadków nie ma powodów do zmartwienia. Ale jeśli kot zwykł w ten sposób przesypiać wiele godzin, jego odsłonięte gałki oczne mogą ulegać przesuszeniu. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie lekarza weterynarii o przepisanie kropli nawilżających odpowiednich dla kocich oczu. Naszym zadaniem będzie regularne zakraplanie oczu pupila, by zwiększyć poziom ich nawilżenia i chronić je przed wysuszeniem.

rudy kot
fot. Shutterstock

Dlaczego kot śpi z otwartymi oczami?

Dlaczego koty tak robią? Prawdopodobnie nawet podczas snu chcą pozostać czujne, a dzięki temu są szybciej zdolne do pełnej aktywności po przebudzeniu. Z racji tego, że kot leży z otwartymi oczami, do końca nie możemy być pewni, czy nasz mruczek faktycznie udał się w objęcia Morfeusza, czy tylko wypoczywa. Dlatego poobserwuj go trochę, by to sprawdzić.

Kot może spać z otwartymi oczami, ponieważ ma lekki sen i jest „w trybie spoczynku”. Podczas snu wciąż pozostaje czujny i świadomy tego, co dzieje się w najbliższym otoczeniu. Ponadto, mimo że chciałyby zasnąć, to nadal chcą mieć na wszystko oko. I chociaż twój kot czuje się w domu bezpieczne, to niekiedy instynkt nakazuje mu pozostać w pełnej gotowości do działania. Kot może mieć także otwarte oczy, gdy zapada w głęboki sen.

W większości przypadków nie musimy nic robić.

Jeśli zauważysz śpiącego kota z otwartymi oczami, nie masz powodu do niepokoju. Po prostu nie budź go i pozwól mu śnić.

A twojemu kotu zdarzyło się spać z otwartymi oczami?

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments