Dlaczego koty „ugniatają”?


Ugniatają, mruczą, czasem ciumkają i się ślinią. Niektóre koty wpadają wręcz w trans ugniatania. Dlaczego to robią?

Niektórzy opiekunowie doskonale znają takie zachowania kotów. Niestety nie wszyscy poprawnie interpretują sytuację, kiedy kot ugniata np. nasze kolana. To z kolei może prowadzić do szeregu nieporozumień na linii kot-człowiek. Ugniatanie często określane jest jako „wyrabianie ciasta”. Dlaczego? Ponieważ ruch ten przypomina piekarza, który wyrabia ciasto i prawie zawsze odbywa się na miękkiej powierzchni – kołdrze, poduszce czy też ludzkich kolanach.

Kot o umaszczeniu tabby ugniata swoje legowisko
fot. Shutterstock

Dlaczego kot ugniata?

Wyjaśnień dla tego zachowania jest wiele, jednak niewątpliwie jest ono instynktowne. Nowonarodzone kocięta ugniatają brzuch matki, stymulując przepływ mleka przez jej sutki. Przestarzała teoria głosi, że ugniatają koty zbyt wcześnie odstawione od matki – jednak obecnie wiemy, że nie jest to prawdą, gdyż ugniatają prawie wszystkie dorosłe koty, niezależnie od tego, w jakim wieku zostały zabrane od matki.

Bardziej prawdopodobne, że jest to zachowanie, które przypomina kotom ich wczesne dzieciństwo, a więc sprawia, że ugniatające koty czują się bezpieczne, szczęśliwe i spokojne.

Istnieje też  bardziej praktyczny aspekt „wyrabiania ciasta” – koty mają gruczoły zapachowe w miękkich poduszeczkach na spodniej części łapy. Kiedy ugniatają, niektóre z ich unikalnych zapachów są uwalniane na powierzchnię. Zapach ten służy jako rodzaj terytorialnego znaku zakazu wjazdu dla obcych kotów i mówi: „to mój teren”. Więc kiedy twój kot ugniata twoje kolana, nie jest to tylko informacja, że czuje się wygodnie i bezpiecznie, ale także znak, że uznaje cię za swoją własność (podobnie jak drapanie, które jest naturalnym zachowaniem instynktownym kota, w wyniku którego kot pozostawia swój zapach, jak i wizualny znak dla innych kotów).

Mały kotek leży u pani na kolanach
fot. Shutterstock

Czy można oduczyć ugniatania?

Ugniatania nie da się oduczyć i nie wolno za nie karać kota – jest to bowiem naturalne i instynktowne zachowanie.

Niektóre koty podczas ugniatania chowają pazurki zupełnie, inne wręcz przeciwnie – wyciągają je, a nawet drapią. Jeśli twój kot często oddaje się ugniataniu, możesz rozważyć przycięcie jego pazurków. Możesz też trzymać w pobliżu ulubionego fotela bądź kanapy ręcznik, którym przykryjesz kolana podczas seansu ugniatania.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments