Najsmutniejszy kot świata znalazł szczęśliwy dom


Ma sześć lat, ale wygląda na znacznie starszego niż w rzeczywistości - winna jest rzadka choroba.

Choć cierpi na nieuleczalną chorobę i spędził sporo czasu w schronisku, wreszcie odnalazł szczęśliwy dom. Toby, kot z zespołem Ehlersa-Danlosa został adoptowany razem ze swoim kocim przyjacielem.

Kot z zespołem Ehlersa-Danlosa

6-letni Toby choruje na EDS, czyli zespół Ehlersa-Danlosa. To rzadkie schorzenie genetyczne, w wyniku którego organizm nie wytwarza we właściwy sposób kolagenu – podstawowego budulca substancji międzykomórkowej. W efekcie skóra kota jest bardzo luźna i delikatna, pozbawiona naturalnej elastyczności. Jest też niezwykle podatna na uszkodzenia i łatwo tworzą się na niej blizny. Z jej powodu Toby sprawia też wrażenie bardzo smutnego.

View this post on Instagram

As the little brother at six years old, Toby gets bossed around a lot by Quinton but is also super lucky to have him, Quinton is a great big brother and takes care of Toby, cleaning him up when he hurts himself and waking Dad up for our breakfast. Toby was diagnosed with a condition called Ehlers danlos syndrome which means he has issues with his skin tearing and such so Mum is always nagging him to be careful and not scratch. It's hard when Toby just wants mess around as he's such a fragile little kitty but bouncy balls aren't there to bounce themselves! Our parents are so very proud of how far we've come.. even enjoying a cuddle every now and again . . . #adoptdontshop #bestmeow #catlife #catsoninstagram #topcatphoto #catsofinstagram #catlove #ilovecats #catsofday #catmodel #catsoftheworld #happycats #rescuecats #cat_features #catscatscats #club_of_cats #edscat #cat_delight #instacat_meows #specialneedscats #bestcatsclub #tabby #ehlersdanlossyndrome #tabbycat #ehlersdanloscat

A post shared by Toby & Quinton (@tummyandgummy) on

Jakby tego było mało, Toby jeszcze do niedawna przebywał w schronisku, do którego został przyjęty razem z innym kotem o imieniu Quinton. Dla pracowników placówki natychmiast stało się jasne, że ci dwoje to najlepsi przyjaciele. Koty nie były w najlepszej formie – w przypadku Quintona konieczne okazało się usunięcie zębów, Toby również stracił kilka. W takim stanie zobaczyła ich Georgina Price, która wraz z narzeczonym przyszła do schroniska w poszukiwaniu kociego przyjaciela.

Kiedy ich spotkaliśmy, obaj byli przerażeni i skuleni. Toby chował się za Quintonem – bał się tak bardzo, że nie można było go dotknąć – wspomina Georgina.

Było jasne, że kotów nie można rozdzielić. Georgina i Christopher natychmiast zdecydowali, że chcą się nimi zaopiekować. Po dopełnieniu niezbędnych formalności, Toby i Quinton stali się częścią ich rodziny.

Nierozłączni

Przez pierwszych kilka tygodni oba koty większość czasu przebywały w ukryciu.

Musieliśmy wstawiać im jedzenie pod łóżko i żaden z nich nie wychodził, dopóki byliśmy w domu. W końcu zaczęli nam ufać, ale działo się to bardzo powoli – opowiada Georgina.

Pierwszy przełamał się Quinton, który zaczął stopniowo badać teren. W miarę jak nabierał pewności siebie, zwiększała się też odwaga Toby’ego, który we wszystkim naśladował przyjaciela. Kiedy w końcu oba koty zdały sobie sprawę, że nic im nie grozi, dosłownie rozkwitły. Nawet nieśmiały Toby odkrył, że istnieje coś takiego, jak głaskanie i że można znaleźć miłość u ludzi.

Toby jest teraz pełen życia i radości. W porównaniu do smutnego, przerażonego kota, którym był, gdy go adoptowaliśmy to ogromna różnica – mówi Georgina.

Jako kot z zespołem Ehlersa-Danlosa, Toby wymaga szczególnej opieki i dbałości o bezpieczeństwo w domu. Jego ludzka rodzina robi co może, by usunąć z jego drogi wszelkie potencjalne zagrożenia. Bardzo pomaga mu też Quinton, który otacza go opieką – pomaga mu w pielęgnacji i zawsze jest gotów do wspólnej zabawy.

Georgina i Christopher apelują do innych ludzi, by wybierając kocich przyjaciół, nie odrzucali na starcie zwierząt z problemami. Często to właśnie one najbardziej rozkwitają, gdy zostaną otoczone miłością. Tak jak Toby i Quinton, którzy z przerażonych, poturbowanych istot zmienili się w szczęśliwe, beztroskie koty.

źródło: lovemeow.com | zdjęcia: instagram.com/tummyandgummy

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments