Koty w Japonii


Najprostsze skojarzenie - kot Maneki Neko, przynoszący szczęście, z łapką uniesioną do góry czy znany na całym świecie Hello Kitty.

Japonia to kraj, który szczególnie ukochał koty.

Kot Maneki Neko, przynoszący szczęście, z łapką uniesioną do góry. I kot Maru – gwiazda Youtube. Graficzny kot Hello Kitty, wszechobecny wśród młodych Japonek, na ubraniach, biżuterii, brelokach, a nawet soczewkach kontaktowych.

hello kitty
fot. shutterstock

Kawa z kotem

Dużą popularnością cieszą się też kocie kawiarnie, w których można napić się kawy, przegryźć ciastkiem w kształcie kotka, a wszystko w otoczeniu przypominającym salę zabaw stworzoną specjalnie ku uciesze kotów i w kocim towarzystwie. Tak, Japonia to miejsce przyjazne mruczkom.

kocia kawiarnia
fot. shutterstock

Niestety, ale życie w Japonii toczy się w zupełnie innym tempie. Większość japończyków jest zbyt zapracowanych i nie może pozwolić sobie na posiadanie kota czy psa. Ma na to wpływ również, mały metraż większości mieszkań. Dlatego właśnie kocie kawiarnie cieszą się, aż tak wielka popularnością.

Kot w obliczu tsunami

W Japonii często występują trzęsienia ziemi. Świat obiegł film z psem ratującym swojego towarzysza. A co z kotami? Internet pełen jest zdjęć dokumentujących skutki trzęsienia ziemi czy tsunami. Zniszczone miasta, ludzie bez dachu nad głową, ciała odnajdowane w ruinach domostw. I nieliczne zdjęcia z kotami – ratowane z ruin, przewożone wraz z ludźmi do tymczasowych ośrodków pomocy.

Nie wiadomo, ile przeżyło, ale sam fakt, że niektórym się udało, jest przebłyskiem czegoś dobrego. Jak film na youtubie „Kot Maru jest bezpieczny.”

Poniżej filmik, przedstawiający kobietę, która wróciła do swojego domu po trzęsieniu ziemi i tsunami, by szukać swojego kota. Przerażona skalą zniszczeń, nie spodziewała się, że jeszcze spotka swojego kociego przyjaciela.

Wyspa kociego raju

Niedaleko Sendai znajduje się Wyspę Kotów – Tashirojima. Zamieszkuje ją ok. 100 ludzi i mnóstwo kotów. Mieszkańcy wyspy zajmują się głównie rybołóstwem. Wierzą, że dokarmianie kotów przynosi zdrowie, szczęście i powodzenie materialne. Dlatego po udanym połowie to koty jako pierwsze dostawały poczęstunek z ryb.

Niestety ta mała wysepka często doświadcza skutków tsunami czy trzęsień ziemi. Organizowane są jednak akcje pomocowe, dostarczane pożywienie dla ludzi i dla kotów, dzięki temu życie na wyspie dalej może się toczyć sielskim życiem.

Maneki Neko trzyma zawsze łapkę w górze. Na szczęście.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments