Niezwykle rzadki dziki kot po raz pierwszy sfotografowany w Nepalu


To szczęśliwy dzień dla przyrodników i ekologów, ale także dla każdego fana kotowatych. Niezwykle rzadki kot został sfotografowany w Nepalu.

To ważny moment. W Nepalu kamera-pułapka uchwyciła przedstawiciela ekstremalnie rzadkiego gatunku –  lamparcika marmurkowego. Niektórzy uważają go za najpiękniejszego z rodziny kotowatych.

Lamparcik marmurkowy

Lamparcik marmurkowy to niezwykle rzadko spotykany mały dziki kot. Zamieszkuje północno-wschodnie Indie oraz południowo-wschodnią Azję, w tym Borneo i Sumatrę. Uważa się, że ten zagrożony gatunek występuje obecnie jedynie w 12 krajach na świecie.

To miniaturowa wersja lamparta. Ma jedynie od 45 do 62 cm, a jego wyjątkowo puszysty ogon potrafi być prawie tak długi, jak reszta ciała (od 35 do 55 cm). Charakteryzują go także długie, wystające kły. Masa lamparcika waha się od 2 do 5 kg. Rozmiarem jest zatem podobny do naszych domowych kociaków.

Jest doskonale przystosowany do nadrzewnego trybu życia. Małe gabaryty i długi ogon stanowiący przeciwwagę sprawiają, że bardzo sprawnie porusza się po drzewach. Żyje głównie w lasach tropikalnych.

lamparcik marmurkowy
fot. Giriraj Baskota/Republica | myrepublica.nagariknetwork.com

Skala zagrożenia

Niestety nie da się dokładnie określić wielkość populacji kota marmurkowego. Bardzo trudno spotkać go na wolności. Równie trudno wyhodować go w niewoli, dlatego wiedza na jego temat jest niezwykle uboga. Największymi zagrożeniami są dla niego człowiek i wylesianie. Jest ceniony ze względu na przepiękne futro, imponujący ogon, mięso i kości. Rdzenna społeczność zabijała go niegdyś także w celach religijnych. Składano go w ofierze bogom, których proszono o dobre plony, ochronę przed dzikimi zwierzętami, chorobami i szkodnikami. Jednak dziś na szczęście nie spotyka się go na czarnym rynku. Aktualnie w większości miejsc, w których występuje, jest objęty ścisłą ochroną, jednak postępująca deforestacja katastrofalnie pogarsza jego sytuację. Niszczenie siedlisk pozostaje głównym zagrożeniem dla gatunku.

Ogromny sukces

21 stycznia kamera pułapka uchwyciła kota marmurkowego w Nepalu. To ekscytująca wiadomość dla przyrodników i ekologów, gdyż w tym kraju zwierzak występuje niezwykle rzadko. Udokumentowano tam jedynie 7 osobników. Obecność lamparcika odnotowano w dystrykcie Panchthar na wysokości 2750 metrów. Niezwykle trudno o jakiekolwiek fotografie tego zwierzaka, dlatego świat tak bardzo cieszy dzieło ukrytej kamery. To pierwsze zdjęcie lamparcika marmurkowego pochodzące z tego kraju.

Niezwykle cieszymy się z tego odkrycia. Trzymamy kciuki za populację lamparcika oraz za naukowców, by udało im się lepiej poznać ten gatunek. Fotografie wykonane przez ukryte kamery z pewnością ułatwią im to zadanie.

Żródło: myrepublica.nagariknetwork.com, fot. Giriraj Baskota/Republica

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments