Urocze kocie łapki, czyli 5 faktów o kocich stopach


Są nie tylko słodkie, ale dzięki nim domowy kot może być najcichszym drapieżnikiem. Co powinieneś o kocich łapkach?

Być może myślisz o kocich łapkach zupełnie to samo co o swoich własnych stopach: że służą tylko do chodzenia. Jednak łapki kota zostały stworzone nie tylko po to. Natura stworzyła je także po to, by nasz mały przyjaciel mógł być najzwinniejszym i najcichszym drapieżnikiem. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć o kocich łapkach.

1. Koty chodzą na palcach

Twój kot jest „palcochodny” co oznacza, że w przeciwieństwie do nas – chodzących na całej stopie, czyli opierających się zarówno na palcach jak i pięcie – kot chodzi na palcach. Niewielki rozmiar łapek i miękkość kocich poduszeczek ułatwiają kotu poruszać się cicho po każdej nawierzchni.

2. Poduszki kocich łap są miękkie, lecz bardzo silne

Poduszki kocich łapek są wystarczająco silne, by zapewnić ochronę przed uszkodzeniami nawet w trudnym terenie – nie izolują jednak przed ekstremalnymi temperaturami. Dlaczego tak się dzieje? Natura poszła w tym przypadku na kompromis, by kot mógł polować skutecznie – nie można mieć przecież wszystkiego.

Poduszki łap mają bardzo dużo receptorów dotykowych, które pozwalają ocenić kotu strukturę, lokalizację i żywotność zdobyczy. Poduszki są bardzo wrażliwe na dotyk i temperaturę – potrafią z łatwością szybko wykryć zarówno zimną jak i ciepłą powierzchnię.

Kot poluje
fot. Shuttrerstock

3. Łapki kota zostawiają „wizytówki”

Koty mają gruczoły zlokalizowane pomiędzy poduszkami łapek. Gruczoły te wydzielają zapach, który jest wyczuwalny tylko dla innych kotów. Kiedy twój kot drapie powierzchnie, takie jak drapak, okoliczne drzewa bądź kanapę, pozostawia na nich swoje „wizytówki”, które mówią: „Tu byłem!”

4. Koty pocą się stopami

Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję trzymać zdenerwowanego kota na weterynaryjnym stole, być może zaobserwowałeś potem odciśnięte ślady kocich stóp – to właśnie ślady potu. Gruczoły potowe znajdujące się na poduszkach łapek uaktywniają się nie tylko, gdy trzeba wyrównać temperaturę ciała, ale także kiedy kot jest niespokojny.

5. Poduszki łapek są różnokolorowe

Zupełnie jak kolor futerka. Pigment odpowiadający za kolor futerka „koloruje” także skórę. Wystarczy spojrzeć na poduszki łap twojego kota by zauważyć, że często mają one kolor zbliżony do koloru futra.

łapki kota
fot. Shutterstock

Czarne koty mają zazwyczaj czarne lub ciemnobrązowe poduszeczki, białe szczycą się różowiutkimi paluszkami, rude – mają różowe z rudawym odcieniem, a łaciate koty mają poduszeczki łaciate – każdy opuszek kociego palca może być w różnych kolorach i łatkach – pełna dowolność.

Autor: mag
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments