„Łyse” koty nie są wymysłem naszych czasów


Ukrainian Levkoy, sfinksy - to koty końca XX i początku XXI wieku. Ale bezwłose koty znano już dużo wcześniej.

Kiedy najwcześniej pojawiły się bezwłose koty w historii ludzkości?

Podawane są różne daty przez różne źródła.

Źródła pisane z 1830 r. wspominają o bezwłosych kotach z Ameryki Łacińskiej.

Na zdjęciu (a może obrazie?) pochodzącym z 1902 r. pokazane są tzw. mexican hairless – para tych kotów, prawdopodobnie brat i siostra, została podarowana pewnym białym przez Indian Pueblo, najprawdopodobniej były to ostatnie koty rasy wyhodowanej przez Azteków, znanej tylko z Nowego Meksyku – tak twierdził tamtejszy stary Jezuita. Były to koty o 1/4 mniejsze od innych mruczków, okresowo (zimą) ofutrzone. Poza mniej kanciastą głową, przypominały współczesne sfinksy.

Nadano im imiona Nelly i Dick.

Były bardzo łaskawe, przymilne, uwielbiały się bawić, także z ludźmi, skakać albo owijać się jak szalik. Ich ciało było wciąż gorące i delikatne jak dziecięca skóra. Nie widziałem równie inteligentnych i bystrych kotów. Lubiły ciepłe wodne kąpiele, w nocy spały razem z naszą córką. Wydawały się rozumieć wszystko, co do nich mówiłem, ale nie miałem nigdy czasu, by je szkolić. Dick uwielbiał naszego spaniela, spały razem. Nie pozwalaliśmy wychodzić Dickowi poza dom, jeśli były tam jakieś psy. Był bardzo odważny i ta odwaga była jego zgubą – E J Shinick, Albuquerque, New Mexico, February 3rd, 1902

Niestety samiec został zagryziony przez obce psy. Długo poszukiwano odpowiedniego partnera dla samiczki, bez skutku. Kotka trafiła do Wielkiej Brytanii, gdzie również nie była rozmnażana.

Jednak koty o podobnym wyglądzie, mniejsze od zwykłych i słabo owłosione, z grzywą w okresie zimowym, spotyka się tu i tam w Meksyku. Czy mają coś wspólnego z Dickiem i Nelly?

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments