Nowy gatunek kota odkryty w XXI wieku

pierwsze zdjęcie pantery borneańskiej z 2007r, fot. A Wilting/A Mohamed/Cat News

Jak donosi portal BBC Nature na Borneo udało się sfilmować jednego z najrzadszych gatunków kotowatych - panterę borneańską. Sam gatunek wyodrębiono dopiero w 2007r. na podstawie różnic genetycznych próbek pobranych od pantery mglistej żyjącej...

Jak donosi portal BBC Nature na Borneo udało się sfilmować jednego z najrzadszych gatunków kotowatych – panterę borneańską. Dokonał tego biolog dr Jyrki Hokkanen, który w Malezji przebywał na wakacjach. Film prezentujący z bliska młodą samicę tego gatunku można obejrzeć na stronie:
http://www.bbc.co.uk/nature/20627836

Dla miłośników dzikich kotów to prawdziwa gratka.

Pantera borneańska (Neofelis diardi) to najmniejszy przedstawiciel dużych kotowatych z Azji Południowo-Wschodniej.
Do tej pory udało się sfilmować ją tylko raz i to z dużej odległości w 2010r. Sam gatunek wyodrębniono dopiero w 2007r. na podstawie różnic genetycznych próbek pobranych od pantery mglistej żyjącej w Tajlandii i pantery z Borneo. Od swoich kontynentalnych krewniaków różni się umaszczeniem i rozłożeniem cętek na futrze. Specjaliści oceniają, że na Borneo żyje od 5 do 11 tysięcy Neofelis diardi, a na Sumatrze kolejne 3 do 7 tysięcy.

Wyspę Borneo zamieszkuje kilka innych wyjatkowo rzadkich gatunków kotów: kot marmurkowy, kot kusy czy najrzadszy z nich – badia.


za: BBC Nature

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments