Od 1 stycznia nowe obowiązki wobec zwierząt

fot. Shutterstock

Uwaga właściciele zwierząt i samorządy: od 1 stycznia wchodzi w życie nowa ustawa o ochronie zwierząt. Oznacza nowe obowiązki wobec naszych podopiecznych.

– To dla nas nie kłopot. I tak mieliśmy tego zakazać od Nowego Roku – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Ale to dopiero początek zmian. – Jest ich dużo, są istotne i bardzo się cieszę, że w końcu są – zachwala Halina Derwisz, prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami,

Przepisy mówią, że kota czy psa będzie można kupić tylko w zarejestrowanych hodowlach lub od organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, np. w schronisku dla zwierząt. Na targach i bazarach nie. – I tego pilnować będzie straż miejska – zapowiada Chłodnicki. Ustawa zabrania jednak także rozmnażania kotów i psów w celach handlowych, jeżeli właściciel nie ma zarejestrowanej hodowli. Ale kto będzie to sprawdzał? Co w sytuacji, gdy np. w gospodarstwie wiejskim urodzą się szczenięta, a nie będzie można ich sprzedać na giełdzie czy targu? Kto sprawdzi, co właściciel zrobił ze szczeniętami? – Czekamy na przepisy wykonawcze do ustawy. Potem będziemy się zastanawiać – mówi Stanisław Homa, szef Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ustawa nakazuje samorządom posiadanie środków na dokarmianie i opiekę nad wolno żyjącymi kotami. – Mamy taki fundusz już teraz – twierdzi Homa. Samorząd musi także mieć podpisaną umowę z całodobowym gabinetem weterynaryjnym. – I my mamy umowy z dwoma lekarzami weterynarii. Każde dzikie zwierzę, które np. w zimie ma kłopoty, jest przez nich na nasze wezwanie ratowane. Zdarzało się, że nawet urzędnicy swoimi samochodami wozili np. małe ptaki do dr. Fedaczyńskiego do Przemyśla – opowiada Homa.

Zmieniona ustawa zakazuje też odławiania zwierząt wtedy, gdy w gminnym schronisku nie ma miejsc. Zabronione będzie wypuszczanie ich bez oznakowania pozwalającego zidentyfikować właściciela.

Więcej… http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10838244,Zmienia_sie_prawo__Juz_nie_kupisz_psa_na_targowisku.html?fb_ref=su&fb_source=tickerdialog_oneline#ixzz1hChTWi95

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments