Pierwszy dzień kociaka w nowym domu


Jak sprawić by przywieziony z hodowli lub adoptowany kociak dobrze poczuł się w nowym miejscu? Najważniejszy jest pierwszy dzień.

Zanim w twoim domu pojawi się kot – ty, jako odpowiedzialny właściciel – musisz skompletować dla nowego domownika kilka niezbędnych rzeczy – tzw. wyprawkę. Ważną sprawą jest także zabezpieczenie okien oraz balkonu, by kociak nie wypadł, bądź nie utknął w uchylonym oknie. Jak sprawić, by pierwszy dzień kota w domu nie był dla niego stresującym przeżyciem?

Pierwszy dzień kota w domu

Pierwszy dzień kota w domu dostarcza dużo wrażeń, nie tylko zwierzęciu, ale też właścicielowi. Podstawową sprawą jest zapewnienie kociakowi spokoju. Na początku najlepiej umieścić go w najcichszym (zamkniętym) pomieszczeniu w domu. Na legowisku warto położyć jakąś znaną mu rzecz – kocyk, poduszkę czy zabawkę, które miał do dyspozycji w hodowli czy w schronisku.

Gdy już się oswoi z nowym miejscem, można stopniowo udostępniać mu kolejne pokoje. Starajmy się uchronić go przed hałasami, które mogłyby go wystraszyć. Pranie czy odkurzanie, najlepiej przełożyć na późniejsze dni, gdy kot się już trochę zaaklimatyzuje.

Jeżeli w domu są dzieci, początkowo ograniczmy ich kontakt z nowym domownikiem. Niewskazane są również kolejki członków rodziny czy znajomych do oglądania i głaskania maleństwa. Adaptacja kota do nowego terytorium może potrwać 2-3 dni, ale może zdarzyć się i tak, że już po paru godzinach kot będzie czuł się, jak u siebie. Wszystko zależy od charakteru i usposobienia zwierzaka.

kot bawi się w domu
fot. Shutterstock

Bądź w pobliżu

Ważny jest kontakt opiekuna z kotem. W pierwszych dniach nigdy nie zostawiaj go samego w domu. Musisz dać mu odczuć, że jest w bezpiecznym miejscu. Baw się z nim, ale nie przemęczaj, nie noś na rękach, nie głaszcz, jeżeli sobie tego nie życzy. Gdy nabierze takiej ochoty, sam przyjdzie i zacznie się łasić. Pozwól, aby spokojnie się rozejrzał po nowym otoczeniu. Powoli będzie przyzwyczajał się do dźwięków, zapachów oraz zakamarków.

Zdarza się, że pierwszą reakcją kociaka po przyjeździe do nowego domu jest… schowanie się za szafą lub pod kanapą. Bywa, że z tej kryjówki nie wychodzi nawet przez kilka dni. Nie należy wyciągać go na siłę! Zamiast tego lepiej zostawić mu w pobliżu jedzenie i miskę ze świeżą wodą – sam wyjdzie.

Jeżeli nasz mały kociak jest odważniejszy i chętnie zwiedza dom, to należy pokazać mu gdzie stoi kuweta (nie może być ustawiona zbyt daleko od posłania, bo kociak może jej nie znaleźć) oraz miseczka z jedzeniem i wodą. Dobrze jest kilka razy zaprowadzić go w te miejsca – by mu się szybciej utrwaliły. Bardzo prawdopodobne jest, że w pierwszych dniach nowy domownik nawet nie tknie jedzenia. Staraj się nie dopuścić, by ta sytuacja się przedłużała. Podsuwaj mu smakołyki, aby zachęcić go do jedzenia.

Co może zagrażać kotu w nowym domu?

  • otwarte okna (warto założyć siatki ochronne)
  • niezabezpieczone trujące roślinki
  • łatwo dostępne dla kociaka foliowe reklamówki i torby
  • szklane przedmioty, które łatwo zrzucić, np. z półki i stłuc

Jeśli zastosujesz się do powyższych rad,  z każdym dniem twój nowy przyjaciel powinien czuć się w twoim domu coraz pewniej i bezpieczniej.

Powodzenia!

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments