kot perski czarny

RASY

KOT PERSKI CZARNY

Kot perski czarny jest to spokojny, zrównoważony domator. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i do małych dzieci.

Wzorzec

Kot perski czarny – black persian cat – Koty egzotyczne i perskie – I kat. FIFe

kod EMS: PER

Kot perski czarny jest kotem dość dużym o mocnej, dobrze umięśnionej budowie ciała. Głowa jest okrągła, masywna i szeroka. Czoło wypukłe, policzki pełne, broda dobrze rozwinięta, stop mocno zaznaczony a nos krótki. Uszy u tej rasy są małe, zaokrąglone na końcach, nisko osadzone i szeroko rozstawione. Wewnątrz małżowiny wyrastają mu kępki włosów. Tułów i kończyny są masywne i mocne. Barki i grzbiet bardzo umięśnione. Stopy małe i owalne. Ogon u kota perskiego czarnego jest obficie owłosiony ale niezbyt długi, prosty i zaokrąglony na końcu. Jego maść jest zazwyczaj czarna, błyszcząca o jednolitym kolorze na całym ciele. Sierść jest długa, gęsta, rzadko wełnista, lekko odstająca od ciała. Na piersi i karku tzw. lwia grzywa. Kot perski czarny  waży od 3,5 do 7 kg. Jego długość życia to 12-15 lat.

kot perski czarny
fot. shutterstock

Charakter

Pers to prawdziwy koci arystokrata. Ma nienaganne maniery, odznacza się spokojnym temperamentem i zrównoważonym charakterem. Nie urządza gonitw po mieszkaniu, zwykle przechadza się powoli i dostojnie. Nie jest też specjalnie skoczny, dlatego nie powinny przy nim ucierpieć ani nasze meble, ani cenne drobiazgi. Na pewno przyda mu się specjalny słupek okręcony grubym sznurkiem, na którym będzie mógł ostrzyć pazury. Chociaż mocno przywiązany do opiekuna, nie jest natrętny – lubi pieszczoty, ale tylko wtedy, gdy sam ma na nie ochotę. Będzie dobrym przyjacielem dla dzieci, ponieważ jest cierpliwy i tolerancyjny. Nie wykazuje agresji i złośliwości, czasem zdarza mu się okazać jedynie niezadowolenie. Jest towarzyski i niekonfliktowy, dobrze czuje się zarówno w grupie kotów, jak i w obecności psa. Kot perski to typowy domator, od intensywnych ćwiczeń woli wylegiwanie się na kanapie. W pogodne dni chętnie spędzi czas na zabezpieczonym siatką balkonie.

kot perski czarny
fot. shutterstock

Zdrowie

U persów może zdarzać się wrodzona wielotorbielowatość nerek (PKD), wady zgryzu, nadmierne łzawienie oczu, problemy z oddychaniem z powodu skrócenia nosa oraz dziedziczne postępujące zwyrodnienie siatkówki (na szczęście to ostatnie nie prowadzi do ślepoty, jak bywa to u kotów abisyńskich).

Pielęgnacja

Pielęgnacja szaty jest dość pracochłonna, ale wykonywana systematycznie nie jest uciążliwa i nie zajmuje dużo czasu. Należy codziennie wyczesywać sierść i sprawdzać, czy nie tworzą się kołtuny.  Trzeba też pamiętać, że długie przebywanie na słońcu może spowodować brązowe przebarwienia na futrze. Jeśli więc mamy kota wystawowego, powinniśmy dawkować mu tę przyjemność. Większość persów ma silnie skrócone nosy – może to prowadzić do nadmiernego łzawienia oczu, które trzeba przemywać przynajmniej raz dziennie. Systematycznie trzeba sprawdzać uszy i przycinać pazury.

kot perski czarny
fot. flickr Brad CC BY-ND 2.0

Wady i zalety

Wady
 • bardzo wymagający w pielęgnacji
 • możliwa wrodzona wada nerek (PKD)
 • możliwe wady zgryzu
 • łzawiące oczy wymagają szczególnej uwagi
 • nie nadaje się raczej na kota wychodzącego
 • łatwo akceptuje inne koty i psy
 • sierść łatwo ulega sfilcowaniu
Zalety
 • łagodny i miły w obejściu
 • spokojny domator
 • świetnie sprawdza się w felinoterapii
 • nadaje się dla dzieci oraz osób starszych
 • może być jedynakiem
 • lubi zabawy
Chcesz oceniać i komentować?
Dołącz do nas – zarejestruj się!
Ocena użytkowników
Przeczytaj także

Przeczytaj także