02.04.2018
Eksperci od wypoczynku. 7 kultowych pozycji, w których śpią koty
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Którą najczęściej przybiera twój mruczek?
Fot. Shutterstock
Śpiący kot, to szczęśliwy kot – nasze mruczące czworonogi doskonale wiedzą, jak się skutecznie zrelaksować. Wprawdzie z reguły nie pogardzą drobną zabawą, np. w polowanie i od czasu do czasu miewają napady głupawki, ale wyjątkowo cenią sobie komfortowy wypoczynek. Koty śpią w najróżniejszych miejscach, przybierając najróżniejsze pozy – niektóre z nich są zabawne, inne zadziwiające (jak one to robią?). Ich gama jest bardzo szeroka, ale postanowiliśmy wyodrębnić te najbardziej charakterystyczne.
1. Ślimaczek
Pozycja określana też mianem kłębuszka – bez względu na terminologię, zawsze tak samo urocza. Zwinięty kot często śpi na własnym ogonie, zasłaniając część pyszczka łapką. Jeśli kłębek jest wyjątkowo ciasny, być może mruczkowi jest trochę chłodno. W tej pozycji kot przeważnie śpi tzw. „snem sprawiedliwego” – nierzadko na tyle głęboko, że można go przenieść, a on ledwo to zarejestruje.
2. Chlebek
W tej pozycji kot wygląda, jakby był pozbawiony łapek – w rzeczywistości trzyma je zwinięte pod tułowiem. Kot często „udaje” chlebek, gdy lokuje się w ciasnym pudełku lub kartonie, ale nie tylko. Raczej drzemie niż głęboko śpi – w razie potrzeby w każdej chwili może poderwać się na cztery łapy. Czasem też po prostu obserwuje otoczenie, z komiczną powagą śledząc poczynania domowników.
3. Sfinks
Jedna z kultowych pozycji, podkreślająca piękno kociego majestatu. Kot w pozycji sfinksa ma wyciągnięte przednie łapy i godnie uniesioną głowę. Nie ma wątpliwości, kto jest prawdziwym władcą w tym domu! Kot leżący niczym sfinks może drzemać, ale zachowuje czujność i z pewnością nie przegapi żadnego istotnego wydarzenia.
4. Foka
Pozycja przybierana przeważnie na podłodze – kot leży częściowo na brzuchu z głową opartą o podwinięte przednie łapy, jednak tułów i tylne łapy są skręcone. Wyciągnięte nóżki imitują foczy ogon, stąd zabawne skojarzenie. Moja własna kotka najczęściej poleguje w ten sposób latem, chłodząc się na kafelkach lub panelach.
5. Puma
Skojarzenie z logo popularnej marki jest w tym wypadku oczywiste – kot leży na boku, ze swobodnie ułożonymi łapkami i wyciągniętym ogonem. Przybranie takiej pozycji świadczy o poczuciu bezpieczeństwa, choć może nie do końca słusznie – gdy śpiący kot bezceremonialnie „robi pumę” na środku pokoju, trzeba uważać, by się o niego nie potknąć.
6. Świderek
Pozycja niemal akrobatyczna – kocie ciało jest tak poskręcane, że z ludzkiego punktu widzenia po prostu trudno uwierzyć, że można w ten sposób spać. Otóż można i to jak! Pozycja świderka rzadko jest wyjściowa – najczęściej pojawia się przy bardziej zaawansowanym lenistwie.
7. Podwoziem do góry
Szczyt relaksu i zarazem pokaz zaufania – kot, który śpi na grzbiecie i eksponuje brzuszek, jest całkowicie bezbronny. Jeśli twój mruczek przybiera taką pozycję, oznacza to, że czuję się całkowicie bezpieczny w twoim towarzystwie – wie, że nic mu nie grozi i w związku z tym może z rozkoszą zażywać wypoczynku.
Śpiący kot niejedno ma oblicze!
Foka, ślimak czy może puma? W jakiej pozycji najchętniej wypoczywają wasze koty? A może którejś z nich brakuje na naszej liście? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined