Szczur po zapachu odróżnia koty


Szczury potrafią rozpoznać konkretnego kota wyłącznie po zapachu. Dzięki temu mogą stwierdzić, że na ich terytorium pojawił się nowy drapieżnik - poinformowali australijscy naukowcy z University of Sydney.

Szczury potrafią rozpoznać konkretnego kota wyłącznie po zapachu. Dzięki temu mogą stwierdzić, że na ich terytorium pojawił się nowy drapieżnik – poinformowali australijscy naukowcy z University of Sydney.

Naukowcy odkryli, że jeśli szczur czuje nowego kota, prędko czmycha do nory i robi się bardzo czujny. Kiedy jednak z zapachem tego samego kota będzie miał kontakt kilka razy, przestanie na niego reagować tak nerwowo.

Podobne rezultaty przyniosły badania mózgu szczurów. Ta część mózgu, która reagowała na kocie feromony, była mniej aktywna, kiedy w pobliżu był kot, którego szczur znał. W momencie zaś kiedy pojawiał się nowy drapieżnik, aktywność tej części mózgu rosła.

Jak wyjaśnia Iain McGregor z University of Sydney, umiejętność rozpoznawania drapieżnika jest bardzo przydatna szczurom żyjącym w naturze. Kiedy nowy kot pojawia się w sąsiedztwie, lepiej ostrożnie przyjrzeć się mu i poznać jego zwyczaje.

„Jeśli szczur potraktowałby zwinnego kota tak, jak leniwego, starego, geriatrycznego Mruczka, który nie rusza się spod drzwi, bardzo szybko skończyłby w roli obiadu” – dodaje McGregor.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments