W Warszawie po raz kolejny ruszyła akcja czipowania psów i kotów


Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie jego właściciela. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu.

Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie jego właściciela. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. Umożliwia to praktycznie natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga.
Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

W Warszawie po raz kolejny ruszyła akcja czipowania
psów i kotów

Prowadzona jest ona przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy do 15 grudnia 2016 r. lub do wyczerpania środków finansowych, w ramach realizacji Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2016 roku (uchwała nr XXIV/595/2016 Rady m.st. Warszawy z dnia 25 lutego 2016 r.)
Właściciele psów i kotów zamieszkujący na  terenie m.st. Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego zaczipowania zwierzęcia, w jednym z kilkudziesięciu wybranych zakładów leczniczych (bez względu na dzielnicę zamieszkania) [wykaz zakładów leczniczych]

Warunki bezpłatnego oznakowania psa/kota:
-wypełnienie w 2 egzemplarzach przez właściciela/organizację pozarządową/inny podmiot   wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa/kota. Formularze są dostępne w zakładach leczniczych,
-okazanie dowodu tożsamości,
-okazanie książeczki szczepień psa/kota, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia,
-ukończenie przez zwierzę 12 tygodni życia.
Dodatkowo w przypadku psów – okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza 1 egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej  Bazy Danych  SAFE-ANIMAL www.safe-animal.eu w terminie do 14 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.

 

źródło: bip.warszawa

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments