Z notatnika behawiorysty


Gdy ludzie łączą się w pary, bywa że zwierzęta muszą połączyć się w stado. Nie zawsze miłość właścicieli oznacza miłość ich czworonogów.

W najbliższym czasie przeprowadzę się do mieszkania narzeczonego. Oboje mamy zwierzęta. Ja mam 5-letnią kotkę i 2-letrniego psa, mój narzeczony ma 2 starsze koty (19- i 14-letniego). Psy zdążyły się już polubić, ale co zrobić by moja kotkę dobrze się czuła w nowym domu z dwoma kastrowanymi kocurami i psem, który nie lubi obcych kotów?

Behawiorysta Dagmara Święcikowska:

Szczerze mówiąc to dosyć duży problem. Wynika nie tylko z liczebności stada, ale i z różnicy wieku między zwierzakami. Socjalizacja może być trudna. Najlepiej dogadują się ze sobą zwierzęta w zbliżonym wieku. Pojawienie się 5-letniej kotki w domu starszych kotów, może być dla nich zbyt dużym przeżyciem.  Także 2-letni pies w sile wieku jako towarzysz 14 latka to trudny duet. Starsze zwierzęta potrzebują spokoju, mają swój własny harmonogram dnia i nie lubią zmian.

Doradzam stopniowe wprowadzanie zwierząt do nowego mieszkania. Najpierw wprowadziłabym psa, potem kota. Pies Pani narzeczonego zna Pani psa, Pani pies toleruje koty. A zatem zaznajomienie powinno przebiec pomyślnie. Dopiero, gdy nastąpi pełna akceptacja Pani psa przez zwierzęta narzeczonego można zacząć wprowadzać w nowe otoczenie kotkę. Jednak przed pierwszym spotkaniem radziłabym  zapoznać koty ze swoimi zapachami, wymieniając między nimi tzw. wonne liście – jakieś należące do nich przedmioty. Dopiero potem aranżujemy pierwsze spotkanie kotki z kocurami. Kotka powinna być zamknięta w pojemniku transportowym.  Pojemnik najlepiej postawić w pokoju dziennym.  Koty zaznajamiają się ze sobą na odległość. Następnie zabieramy ze sobą kotkę i wracamy kolejnego dnia wydłużając czas wspólnego obcowania. Po kilku dniach można spróbować otworzyć klatkę i zachęcić kotkę do wyjścia z niej – zostawiając jakiś smakołyk w miseczce. W pobliżu powinny być postawione napełnione miski kotów seniorów. Wspólne posiłki zbliżają koty do siebie. Z czasem można pozwolić kotce na zapoznanie się z pozostała częścią mieszkania i przedstawić ją psu seniorowi. Pies w tym czasie powinien być trzymany na smyczy, a kotka powinna być albo w pojemniku, albo na rękach. Jeśli po pierwszych kontaktach zwierzęta nie będą przejawiały wobec siebie zachowań agresywnych, nie będą unikały swojego towarzystwa istnieje szansa, że będą tolerować swoja obecność. Powodzenia!

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments