Zdrowym kotom tłuste jedzenie nie szkodzi

fot. thinkstockphotos

Dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe nie powoduje niekorzystnych dla zdrowia zmian u zdrowych kotów, o ile nie są przekarmiane - informuje "American Journal of Veterinary".

Koty i ludzie bardzo się różnią w tym względzie.

Jak wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z University of Glasgow przy współpracy z Waltaham Centre for Pet Nutrition, zdrowe dorosłe koty mogą jeść stosunkowo dużo nasyconych tłuszczów, nie narażając się na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto przy stałej dawce kalorii w codziennym pożywieniu zwiększenie zawartości tłuszczu nie wpływało na ryzyko otyłości ani podwyższenia poziomu cholesterolu – niezależnie od tego, czy były to tłuszcze nasycone czy też nienasycone.
Wyniki te podkreślają wyraźne różnice pomiędzy żywieniowymi potrzebami ludzi i kotów – człowiek spożywający dużo tłuszczów nasyconych byłby narażony na znaczne podwyższenie poziomu „złego” cholesterolu LDL, a co za tym idzie – choroby układu krążenia. Jak tłumaczy dr Richard Butterwick z Waltham Centre for Pet Nutrition, koty są ewolucyjnie dostosowane do diety zawierającej więcej tłuszczu i białek niż dieta polecana ludziom.

PAP – Nauka w Polsce

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments