Jak karmić młodego kota?


Jeśli chcemy, aby mruczący maluch wyrósł na zdrowego i silnego kota, musimy zapewnić mu odpowiednią dietę. Jak wygląda żywienie kociąt?

Kocięta potrzebują zdecydowanie innej diety niż koty dorosłe. Maluchy, które intensywnie rosną muszą otrzymywać pokarm, który są w stanie strawić. Ponadto pożywienie powinno dostarczyć im odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych. Właściwe żywienie kociąt to podstawa ich harmonijnego rozwoju, a tym samym inwestycja w ich zdrowie.

Żywienie kociąt – jakie powinno być?

Kocięta po odstawieniu, czyli w okresie, gdy przestają pić mleko matki, nie mają jeszcze w pełni dojrzałego układu pokarmowego. Są przyzwyczajone tylko do tego jednego rodzaju pokarmu, dlatego nowe smaki trzeba wprowadzać do ich diety stopniowo. Należy pamiętać, aby podawane im jedzenie było lekkostrawne, żeby ich brzuszki sobie z nim poradziły. Maluszkom trzeba też podawać małe porcje, ale kilka razy dziennie.

Organizmy kociaków szybko się rozwijają – w przeliczeniu na kilogram masy ciała potrzebują więc więcej składników odżywczych niż dorosłe osobniki. Ponadto ich zapotrzebowanie na energię również jest wyższe. Zaczyna stopniowo się obniżać dopiero, gdy zwierzę osiągnie mniej więcej 80% docelowej masy ciała. Karma dla kociąt powinna więc być odpowiednio zbilansowana.

Białko – aby zdrowo rosnąć

Białka są podstawowym budulcem organizmu, dlatego w okresie intensywnego wzrostu potrzeba ich więcej. W okresie zmiany diety, gdy zwierzę przechodzi z mleka matki, które zawiera 33% białka w suchej masie, na pokarm stały – powinien on dostarczać porównywalną ilość białka. Jeśli chodzi o menu kota, to absolutną podstawę stanowią w nim mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.

W odróżnieniu od nas – ludzi, którzy pobieramy energię głównie z węglowodanów, w przeważającej części zawartych w produktach zbożowych – koty potrafią czerpać energię z dostarczanego wraz z mięsem białka. Istotne jest zapewnienie czworonogowi białka o wysokiej wartości odżywczej, pochodzącego z różnych rodzajów mięs. Dlaczego? Ponieważ każdy ich gatunek zawiera zestaw aminokwasów w różnych proporcjach.

Spośród 22 istniejących, aż 11 należy dostarczyć kotu z pożywieniem, gdyż jego organizm nie jest w stanie sam ich zsyntetyzować. Niedobory aminokwasów mogą prowadzić do opóźnionego wzrostu i rozwoju kociąt. Szczególnie groźny jest brak odpowiedniej ilości tauryny biorącej udział w trawieniu tłuszczów i będącej silnym neuroprzekaźnikiem. Jeśli jej zabraknie, to może to skutkować poważnymi problemami z sercem i związaną z nim niewydolność krążeniową.

Tłuszcze – aby mieć mnóstwo energii

Karma junior dla kotów powinna mieć wyższą gęstość energetyczną, czyli dostarczać większej liczby kalorii w porcji niż taka sama ilość pokarmu dla dorosłych osobników. Z uwagi na to, że to tłuszcze są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii, ich zawartość w karmach dla kociąt jest wyższa. Ponadto te składniki odżywcze dostarczają niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodzin n-3 i n-6, koniecznych dla prawidłowego rozwoju mózgu, wzroku i słuchu, a także wspomagających odporność młodych organizmów.

W tłuszczach rozpuszczone są też niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania witaminy. Choć umiejętne wzbogacanie diety kotów olejami jest zalecane przez wielu ekspertów w dziedzinie żywienia zwierząt, to mruczącym czworonogom bezwzględnie potrzebny jest tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, zawierający kwas arachidonowy. To substancja, której podobnie jak tauryny koty nie są w stanie same wytworzyć, a która jest im niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jej niedobór objawia się słabą kondycją skóry i sierści.

Składniki mineralne

Wapń i fosfor to szczególnie ważne składniki mineralne w okresie wzrostu kociaków. W przeliczeniu na kilogram masy ciała potrzebują one tych pierwiastków w zdecydowanie większej ilości niż w pełni dojrzałe osobniki. Warto wiedzieć, że kocięta pobierają z pożywienia tyle wapnia, ile go w nim jest, należy więc uważać, aby nie przesadzić z ilością tego makroelementu. Jeśli menu pupila to gotowa, pełnoporcjowa, czyli dostarczająca wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach karma dla kotów, to ryzyko przedawkowania wapnia jest znikome.

Odpowiedzialne żywienie kociąt – dlaczego jest tak ważne?

Optymalnie zbilansowana dieta umożliwia nie tylko osiągnięcie prawidłowego wzrostu i odpowiedniej masy ciała, ale też harmonijny rozwój wszystkich układów organizmu. W przypadku niedoborów uruchamia się tzw. mechanizm kompensacji. Polega on na tym, że składniki dostarczane w zbyt małej ilości wykorzystywane są w pierwszej kolejności do budowy najważniejszych systemów: nerwowego i oddechowego, kosztem rozwoju układu kostnego i hormonalnego.

Skutkami nieprawidłowego żywienia mogą więc być nieprawidłowości w budowie kości, w tym ich zwapnienie oraz zaburzone funkcjonowanie układu hormonalnego, którego konsekwencją może być m.in. rozwój cukrzycy czy otyłości w wieku dorosłym. Warto więc zwracać uwagę na składy karm i wybrać taką, która spełnia specyficzne potrzeby małego podopiecznego.


Artykuł sponsorowany

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments