05.03.2023
Podaruj 1,5% podatku na pomoc zwierzętom!
Ewa Potępa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chcesz realnie pomóc? Przekaż 1,5% swojego podatku na rzecz organizacji, która pomaga zwierzętom. Niezależnie od tego, ile zarabiasz i jaką kwotę stanowi Twoje 1,5%, przekazując nawet niewielką sumę, udzielasz wsparcia skrzywdzonym i porzuconym zwierzakom.
fot. Shutterstock
Dlaczego warto przekazać swój procent na pomoc zwierzętom?
Z rocznego raportu Głównego Lekarza Weterynarii za rok 2020 wynika, że do schronisk trafiło prawie 125 tysięcy psów i kotów. Rzeczywista liczba pozostaje jednak nieznana – zwierząt, które potrzebują pomocy, jest znacznie więcej. Schroniska pękają w szwach, a fundacje robią, co mogą, żeby wesprzeć potrzebujące czworonogi. Teraz i Ty możesz pomóc – wystarczy, że przekażesz niewielką część swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), która zajmuje się pomocą dla zwierząt.
OPP to organizacje pozarządowe (głównie stowarzyszenia i fundacje), które działają non-profit. Oznacza to, że całość uzyskanych środków przeznaczają cele statutowe. Informacje o statutach, działaniach i potrzebach znajdziemy między innymi na stronie internetowej konkretnej organizacji. Jeśli zastanawiasz się, na którą OPP przeznaczyć swoje 1,5% podatku, możesz również skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, umożliwiającej znalezienie konkretnej fundacji czy stowarzyszenia.
Twoje wsparcie ma znaczenie
Wszystkie wpłaty na rzecz organizacji niosącej pomoc zwierzętom – zarówno darowizny, wirtualne adopcje, jak i kwoty pozyskiwane z 1,5% podatku – wykorzystywane są, aby zaspokoić aktualne potrzeby. W zależności od profilu organizacji pieniądze przeznaczane są na działalność schronisk, zakup jedzenia i leków, zapewnienie opieki weterynaryjnej, prowadzenie akcji interwencyjnych oraz edukacyjnych. Liczy się każda złotówka – to dzięki wielkim sercom darczyńców wiele z tych organizacji może aktywnie działać.
Kto może przekazać swój podatek?
Prawo do przekazania 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego ma każdy podatnik, rozliczający w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione. Są to podatnicy dokonujący rozliczenia:
- poprzez skalę podatkową – czyli poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem wynoszącym 12% lub 32%. 1,5% na rzecz OPP mogą przekazać zarówno osoby mające przychody z umowy o pracę, jak i z umowy zlecenia, praw autorskich, ze zbycia akcji czy z tzw. innych źródeł;
- podatkiem liniowym – osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej stawki w wysokości 19%;
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Również osoby pobierające rentę lub emeryturę mogą wspomóc wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Muszą jednak wypełnić PIT OP – prostą deklarację, która zawiera jedynie dane osobowe, adres Urzędu Skarbowego oraz KRS organizacji.
Jak przekazać swoje 1,5% podatku?
Przekazanie 1,5% podatku jest bardzo proste – wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpiszesz nazwę organizacji pożytku publicznego wraz z przypisanym jej numerem KRS. Aby to zrobić, trzeba wypełnić odpowiedni formularz PIT, który można znaleźć w urzędzie skarbowym albo pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów. Należy w nim wskazać nazwę i numer KRS wybranej organizacji. Jeśli skorzystasz z usługi e–PIT, numer KRS będzie już wpisany w odpowiednią rubrykę. Możemy znowu przekazać swój 1,5% podatku na tę samą organizację, co w tamtym roku, albo wybrać inną.
Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT-u, nie tracimy ani złotówki. Rozdysponowujemy jedynie kwotę, która i tak wpłynęłaby na rzecz Skarbu Państwa. Jest to więc doskonała okazja, żeby każdy samodzielnie mógł zdecydować, na co przeznaczy część swojego podatku.
Przekazanie 1,5% podatku organizacjom, które pomagają zwierzętom, pozwala na kontynuowanie ich działalności oraz zapewnienie opieki, wyżywienia oraz leczenia niechcianych czy skrzywdzonych czworonogów. Taka pomoc nic nie kosztuje, a niesie realną pomoc potrzebującym zwierzętom.
Miłośniczka dobrego jedzenia i podróży. Za punkt honoru stawia sobie pogłaskanie każdego napotkanego kota. W poprzednim życiu była Pandą Wielką.
Zobacz powiązane artykuły
12.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined