09.04.2012
Do mazurskich lasów sprowadzono pierwsze rysie z Estonii
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dwa rysie sprowadzone z Estonii wypuścili na wolność w lasach nadleśnictw Spychowo i Jedwabno na Mazurach ekolodzy z WWF Polska.
fot. Pixabay
Przenosimy zwierząt mają pomóc w ratowaniu nielicznej populacji rysi w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich.
Dziko żyjące samce rysia nizinnego zostały przed kilku dniami odłowione w estońskich lasach i przetransportowane do nowego siedliska na Mazurach. Po krótkiej adaptacji w wolierach odzyskały wolność. Wyposażono je w obroże z nadajnikami. Dzięki temu można śledzić, w jakich rejonach Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich będą przebywać.
„Liczymy, że estońskie rysie szybko zaadaptują się w nowym otoczeniu i znajdą partnerki, z którymi przyszłości doczekają się potomstwa” – powiedział PAP Paweł Średziński z organizacji WWF Polska, która wspólnie z Lasami Państwowymi realizuje program „Duże drapieżniki w Polsce”, służący reintrodukcji tych zwierząt na Mazurach.
W ramach tego programu od 2007 r. w mazurskich lasach wypuszczono 11 rysi. Ekolodzy posługiwali się metodą „Born to be free”, opracowaną przez dr Andrzeja Krzywińskiego z Kadzidłowa. Sprowadzano pary dorosłych osobników, urodzonych w niewoli i umieszczano je w wolierach w głębi lasu. Potomstwo takich rysi mogło wydostawać się przez niewielkie przejścia poza ogrodzenie i wracać do wnętrza, aż do całkowitego usamodzielnienia się w naturalnym środowisku.
Populacja rysi wyginęła w mazurskich lasach ok. 20 lat temu. Ubiegłoroczne liczenie za pomocą tzw. tropień zimowych wykazało obecność co najmniej ośmiu osobników w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich.
Ekolodzy chcieliby, żeby docelowo liczba rysi na Mazurach zwiększyła się do 20-40 sztuk. Dlatego planują sprowadzenie kolejnych rysi – tym razem samic – z Estonii. Tamtejsza populacja jest na tyle liczna, że umożliwia przesiedlanie części zwierząt na Mazury, gdzie panują podobne warunki przyrodnicze.
Rysie od 1995 r. podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej i jako zagrożone wyginięciem zostały wpisane do polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Populacja tego drapieżnika w całym kraju szacowana jest na 200 sztuk.
źródło: PAP – Nauka w Polsce
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined
16.05.2024
Już w tę niedzielę Targi Pupila: wydarzenie dla opiekunów zwierząt w Galerii Młociny!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, Galeria Młociny staje się świetnym kierunkiem na spacer dla miłośników zwierząt! Od godziny 12:00 do 16:00 w centrum handlowym odbędą się Targi Pupila - wydarzenie dedykowane opiekunom kotów, psów i wszystkich zwierzaków.
undefined