03.06.2019
Kocie filmiki są dobre dla zdrowia?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nałogowo oglądasz kocie video na YouTube? Naukowcy mają dla ciebie dobrą wiadomość.
fot. Shutterstock
Nie ma co się oszukiwać: wszyscy lubimy filmiki z kotami. Nawet ci, którzy głośno się do tego nie przyznają, z pewnością zerkają na nie w internecie. Niektórzy są wręcz uzależnieni i spędzają w ten sposób godziny w serwisie YouTube. Naukowcy postanowili zbadać fenomen kocich video – co ustalili?
Kocie filmiki pod lupą
Urocze, śmieszne, zaskakujące – kocie filmiki bywają różne, ale większość z nich ma w sobie to coś, co sprawia, że ciężko oderwać od nich wzrok. Jessica Gall Myrick, adiunkt na Uniwersytecie Indiana, postanowiła bliżej przyjrzeć się temu, skądinąd fascynującemu, zagadnieniu i ustalić, czy i jaki wpływ mają filmiki z kotami na oglądających je ludzi.
Niektórzy mogą myśleć, że oglądanie internetowych filmików z kotami to niezbyt poważny temat do badań akademickich, ale nie da się ukryć, że to obecnie jedna z najpopularniejszych aktywności w sieci. Jeśli chcemy lepiej zrozumieć, jak wpływa na nas internet, nie możemy dłużej ignorować internetowych kotów – wyjaśnia Myrick.
W taki sposób powstała specjalna ankieta, którą wypełniło prawie 7000 respondentów. Pod lupę wzięto m.in. motywacje osób oglądających filmiki z kotami, odczuwane przez nich emocje i powiązane z nimi zachowania.
Zdrowy „nałóg”?
Wyniki badania okazują się całkiem interesujące. Odpowiedzi ankietowanych wyraźnie sugerują, że wiele osób ogląda w internecie koty, aby uniknąć pracy lub odsunąć w czasie nieprzyjemne zadania. Fakt ten może powodować poczucie winy, które może pojawiać się również podczas włączania podobnych video w czasie wolnym od obowiązków. Nie ma to jednak aż tak dużego znaczenia, ponieważ jednocześnie okazuje się, że przyjemność czerpana z oglądania kocich filmików wyraźnie przeważa nad ewentualnymi wyrzutami sumienia.
Nawet, jeśli oglądamy filmiki z kotami, by trochę dłużej nie pracować, korzystamy na tym emocjonalnie. W rzeczywistości może być nam później łatwiej uporać się z trudnymi zadaniami – tłumaczy Myrick.
Wniosek? Korzyści płynące z oglądania kotów w internecie są większe niż ewentualne konsekwencje – przynajmniej na poziomie emocjonalnym. Przeprowadzone przez Myrick badanie nie dostarcza odpowiedzi na pytanie, co zrobi twój szef, gdy przyłapie cię z kocim filmikiem na ekranie komputera. Prawdopodobnie lepiej tego nie sprawdzać…
Wygląda jednak na to, że poza pracą możemy oglądać kocie video, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota. To świetny sposób na poprawę humoru – właśnie to udowodniono 😉
źródło: iflscience.com
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined