08.08.2023
Turyści zachwyceni, TPN ostrzega. Kot w górach jest zagrożeniem dla rodzimej populacji
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od kanapy woli górskie wędrówki, zwłaszcza w okolicy Rysów. Jak dotarł do najwyżej położonego tatrzańskiego schroniska? Tej tajemnicy jeszcze nie udało się rozwikłać.
fot. Shutterstock
Istnieją jednak przypuszczenia, że na górę wspiął się od strony słowackiej. Choć rudy kot wzbudza zainteresowanie turystów, TPN przypomina, że koty są drapieżnikami i stanowią zagrożenie dla endemicznych gatunków zwierząt.
Kot na szczycie
W popularnej Chacie pod Rysami mieszka od kilku tygodni. Dotrzymuje towarzystwa turystom - jednak nie w tatrzańskim schronisku, a na szlaku. Miłośnicy gór spotkali rudzielca między innymi na szlaku na Rysy czy na Koprowym Wierchu. Za pieszczotami nie przepada, jednak na prowiant z chęcią się pokusi. Choć rudy kot wywołuje wśród turystów uśmiech na twarzy, TPN do śmiechu już nie jest.
Póki koty pozostają na terenie schroniska, to nie ma żadnego problemu. Gorzej, jak wypuszczane są na zewnątrz. Kot jest drapieżnikiem i intensywnie poluje na gryzonie oraz ptaki. Może stanowić zagrożenie dla rodzimej populacji na terenie parku narodowego, a w szczególności przy Chacie Téry'ego, gdzie są rzadkie i chronione gatunki, często endemiczne dla Tatr - wypowiedział się dla Gazety Wyborczej Jarosław Rabiasz z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Rudy kot nie jest pierwszym kotem, który zdobywa tatrzańskie szczyty - w 2018 roku media rozpisywały się o pręgowanym turyście. Więcej o tej historii przeczytasz pod tym linkiem: www.koty.pl/artykuly/aktualnosci/kot-turysta-na-rysach.
Koty i psy na szlaku
Co roku błąkające się koty czy psy są wyłapywane, a następnie zawożone do lokalnych schronisk dla zwierząt. Część z nich to te porzucone przez właścicieli, którzy nie są zaznajomieni z przepisami dostępnymi na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego, inne zaś to te, które uciekły z okolicznych posesji. Nie tylko psy czy koty stanowią problem - w ostatnim czasie głośno było o turystach, którzy próbowali wejść na szlak z małpą.
źródło: zakopane.wyborcza.pl
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined