11.10.2016
Kot w połowie drogi do oswojenia
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty to wciąż dzikie zwierzęta. W przeciwieństwie do psów, zostały udomowione jedynie częściowo – twierdzi prof. Wes Warren, genetyk z Uniwersytetu w Waszyngtonie, autor pierwszej kompletnej mapy genotypu kotów, w rozmowie z serwisem Quartz.
fot.pixabay
Warren porównał DNA kotów udomowionych i dzikich. Okazały się niemal identyczne.
Jedyne wyjątki stanowiły geny warunkujące umaszczenie, uległość i uczucie wdzięczności. Dwie ostatnie cechy mają związek z takimi zachowaniami, jak oczekiwanie nagrody i reakcja na zagrożenie. W którymś momencie długiej historii udomawiania kotów musiało dojść do mutacji w tych właśnie genach, i musiały one okazać się korzystne dla gatunku, skoro przetrwały.
Z kolei inne badania, przeprowadzone na Uniwersytecie Lincoln w Wielkiej Brytanii pokazały, że koty są w stanie i chcą okazywać uczucia wobec swoich opiekunów. Tyle że – w przeciwieństwie do psów – koty robią to tylko wtedy, gdy czują się bezpiecznie. W przypadku kotów może to być nawet 24 godziny na dobę. Okazują sympatię przez podniesienie ogona na widok właściciela, ocierają się o nogi, wskakują na kolana, przytulają się, barankują, mruczą i liżą. Czyli – w podobny sposób, jak okazują ciepłe uczucia wobec swoich małych oraz dorosłych zaprzyjaźnionych przedstawicieli swojego gatunku.
Zdaniem profesora Warrena i jego zespołu, barierą w udomowieniu kota było to, że koty te cały czas krzyżowały się ze swoimi dzikimi krewnymi, co częściowo „neutralizowało” zmiany w DNA. To jednak może się zmienić, a kot przyszłości może stać się w pełni udomowionym gatunkiem. Może nie już zaraz, ale za kilka tysięcy lat… Wszystko dzięki miłośnikom kotów, którzy dwa wieki temu zaczęli zamykać swoich pupili w domach, odcinając od możliwości krzyżowania się ze zdziczałymi pobratymcami. Proces chowu „uległego kota niewychodzącego” wciąż trwa.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
24.11.2023
Po raz pierwszy sklonowano kota przy użyciu wyłącznie chińskiego sprzętu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot został sklonowany przy użyciu wyłącznie chińskich narzędzi. Chiny osiągnęły zatem samowystarczalność, jeśli chodzi o przeprowadzanie procesu klonowania... Co z tego wyniknie?
undefined
24.11.2023
500 plus dla kota? Sprawdźmy, czy to możliwe!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Program 500 plus dla kotów zatacza coraz szersze kręgi wśród kocich opiekunów. Na czym właściwie polega? Co warto wiedzieć na temat jego zasad? Sprawdźmy!
undefined
24.11.2023
Polski kocur, światowa duma. Leonardo najpiękniejszym kotem świata
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gracja, srebrzysta sierść i hipnotyzujące szmaragdowe oczy – to właśnie te wyjątkowe cechy sprawiły, że tytuł Najpiękniejszego Kota Millennium 2023 powędrował do Leonarda, kocura z Tomaszowa Mazowieckiego.
undefined