11.10.2016
Kot w połowie drogi do oswojenia
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty to wciąż dzikie zwierzęta. W przeciwieństwie do psów, zostały udomowione jedynie częściowo – twierdzi prof. Wes Warren, genetyk z Uniwersytetu w Waszyngtonie, autor pierwszej kompletnej mapy genotypu kotów, w rozmowie z serwisem Quartz.
fot.pixabay
Warren porównał DNA kotów udomowionych i dzikich. Okazały się niemal identyczne.
Jedyne wyjątki stanowiły geny warunkujące umaszczenie, uległość i uczucie wdzięczności. Dwie ostatnie cechy mają związek z takimi zachowaniami, jak oczekiwanie nagrody i reakcja na zagrożenie. W którymś momencie długiej historii udomawiania kotów musiało dojść do mutacji w tych właśnie genach, i musiały one okazać się korzystne dla gatunku, skoro przetrwały.
Z kolei inne badania, przeprowadzone na Uniwersytecie Lincoln w Wielkiej Brytanii pokazały, że koty są w stanie i chcą okazywać uczucia wobec swoich opiekunów. Tyle że – w przeciwieństwie do psów – koty robią to tylko wtedy, gdy czują się bezpiecznie. W przypadku kotów może to być nawet 24 godziny na dobę. Okazują sympatię przez podniesienie ogona na widok właściciela, ocierają się o nogi, wskakują na kolana, przytulają się, barankują, mruczą i liżą. Czyli – w podobny sposób, jak okazują ciepłe uczucia wobec swoich małych oraz dorosłych zaprzyjaźnionych przedstawicieli swojego gatunku.
Zdaniem profesora Warrena i jego zespołu, barierą w udomowieniu kota było to, że koty te cały czas krzyżowały się ze swoimi dzikimi krewnymi, co częściowo „neutralizowało” zmiany w DNA. To jednak może się zmienić, a kot przyszłości może stać się w pełni udomowionym gatunkiem. Może nie już zaraz, ale za kilka tysięcy lat… Wszystko dzięki miłośnikom kotów, którzy dwa wieki temu zaczęli zamykać swoich pupili w domach, odcinając od możliwości krzyżowania się ze zdziczałymi pobratymcami. Proces chowu „uległego kota niewychodzącego” wciąż trwa.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined
10.12.2024
Oszustwo na kota – mieszkanka Zduńskiej Woli straciła ponad 10 tysięcy złotych!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zakupy w internecie mogą wydawać się szybkie, wygodne i bezproblemowe. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy pozorna okazja zamienia się w dramat. Tak było w przypadku mieszkanki Zduńskiej Woli, która chciała przygarnąć kota brytyjskiego „za darmo”. Zamiast czworonożnego przyjaciela, straciła ponad 10 tysięcy złotych.
undefined