17.03.2023
KOTYdż – studenci stworzą domki dla kotów wolno żyjących
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Projekt KOTYdż został zorganizowany przez SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Celem jest stworzenie bezpiecznych, a przy okazji estetycznych domków dla kotów wolno żyjących. Wszystko po to, aby pogodzić opiekę nad nimi z potrzebami mieszkańców osiedli.
fot. Kotydż
KOTYdż na rzecz kotów wolno żyjących
Projekt KOTYdż powstał w odpowiedzi na potrzebę edukacji i zapewnienia kotom wolno żyjącym właściwych warunków, akceptowanych też przez resztę społeczności. Koty wolno żyjące są objęte prawną ochroną państwa. Na wielu osiedlach mają swoich opiekunów, którzy zapewniają im pomoc weterynaryjną, żywność, a także schronienie. To te ostatnie często powodują konflikty między mieszkańcami, głównie z uwagi na brak estetyki. Schronieniami są nierzadko stare meble, kartony czy przygotowane przez prywatne firmy budki, które nie zapewniają jednak kotom bezpieczeństwa i nie wpisują się w architekturę osiedli.
W ramach projektu KOTYdż studenci z Polski, Czech i Niemiec będą pracowali nad stworzeniem projektów i realnych domków dla kotów. Mają one spełniać konkretne założenia, m.in. mieć ocieplenie, odpowiednią liczbę wejść czy właściwe rozmiary. Będą też dopasowane do estetyki konkretnych osiedli mieszkaniowych. Wszystkie projekty będą powstawać pod okiem profesjonalnych tutorów, takich jak JEJU studio, KOBRA studio, social.form, Atelier Starzak Strebicki czy Rolf Starke + Anatolii Kotov. Domki powstałe w ramach warsztatów zostaną ustawione w zastępstwie starych konstrukcji na dwóch poznańskich osiedlach, które zdecydowały się na udział w projekcie.
Koty.pl patronem medialnym projektu KOTYdż!
Nasz portal identyfikuje się z ideą pomocy kotom wolno żyjącym. Wierzymy, że znalezienie rozwiązań, które łączą ich opiekunów i innych członków lokalnych społeczności, przełoży się na dobrostan zwierząt. Z tego powodu zachęcamy studentów do zaangażowania się w projekt – nabór trwa jeszcze do 20 marca 2023 roku. Udział dla studentów jest bezpłatny. Warsztaty odbędą się w Poznaniu, od 12 do 20 kwietnia 2023. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie organizatora.
Redaktor naczelna w serwisie Koty.pl. Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
28.09.2023
Porzucił kota w trakcie leczenia – dostał wyrok
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Rok temu mężczyzna z okolic Olsztyna porzucił w lesie kota będącego w trakcie leczenia. Olsztyński Sąd Rejonowy dnia 25 września 2023 r. wydał wyrok w tej sprawie. Jakie konsekwencje poniesie Ryszard R.?
undefined
22.09.2023
Kot o zielonej sierści? Takiego mruczka znalazł mężczyzna z Białorusi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkaniec Białorusi ma w domu zielonego kota... Niecodzienny wygląd mruczka zadziwia i zachwyca. Czy to efekt farbowania? Zobaczcie sami!
undefined
21.09.2023
Kopnął kota pod sklepem, dostał rok więzienia
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do szokującego incydentu doszło na parkingu pod sklepem. Mężczyzna z impetem kopnął kota. Stan zwierzęcia po zdarzeniu był ciężki. Poszukiwania sprawcy zakończyły się sukcesem – mężczyzna dostał wyrok.
undefined