13.07.2023
Australia na wojennej ścieżce z kotami. Powstała przerażająca maszyna
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Australijskie władze od 2015 roku starają się ograniczyć populację dzikich kotów. Jak tłumaczą - nie robią tego, bo ich nienawidzą, a dlatego, że są drapieżnikami. Celem rządu jest również ochrona endemicznych gatunków zwierząt - takich, które nie występują nigdzie indziej. Działania wzbudzają kontrowersje wśród miłośników kotów i organizacji prozwierzęcych.
fot. Shutterstock
Szacuje się, że w Australii w gospodarstwach domowych żyje ponad pięć milionów kotów, zdziczałych zaś - ponad dwa miliony. Drapieżniki te mają dziennie zabijać około 3 milionów ssaków, 1,7 miliona gadów, 1 milion ptaków, 2,8 miliona bezkręgowców i 337 000 żab.
Wojna z dzikimi kotami
W 2015 roku rozpoczęto odstrzał dzikich kotów. Przez rok zabito 600 tysięcy zwierząt. Z racji tego, że rezultaty były niezadowalające w latach 2019-2020 opracowaną kolejną radykalną metodę - kiełbaski wypełnione m.in. silnym środkiem gryzoniobójczym. Kot umierał 15 minut po zjedzeniu trutki. Celem rządu było wówczas zabicie około 2 milionów kotów. Australijskie władze opracowały kolejną strategię. Tym razem wojnę z dzikimi kotami po pięcioletnich testach stoczą specjalnie opracowane maszyny. Koszt pojedynczego urządzenia wynosi około 15 tysięcy dolarów.
Maszyna do zabijania kotów
Felixer za pomocą czujników i kamer identyfikuje zdziczałe koty na podstawie ich sylwetki i chodu, a następnie wystrzeliwuje w obiekt toksynę. Urządzenie zwabia drapieżniki za pomocą dźwięku i robi zdjęcia ustrzelonym kotom. Toksyczny żel jest aktywowany wtedy, gdy jednocześnie oba czujniki, które znajdują się po dwóch stronach urządzenia, wykryją kształt kota lub lisa. Czujnik zamontowany na dole wykrywa krótkie i przysadziste łapy rodzimych zwierząt takich jak kolczatki czy wombaty, dzięki czemu nie zostają one przypadkowymi ofiarami. Z kolei górny rozpoznaje większe zwierzęta (np. emu czy psy dingo).
Władze podkreślają, że maszyna jest nie tylko bardziej wydajna od poprzednich metod, ale też humanitarna - toksyczny lepki żel, który zawiera fluorooctan sodu oblewa sierść kota. Drapieżnik umiera po połknięciu trucizny podczas pielęgnacji.
źródło: aubreaking.com
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
28.09.2023
Porzucił kota w trakcie leczenia – dostał wyrok
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Rok temu mężczyzna z okolic Olsztyna porzucił w lesie kota będącego w trakcie leczenia. Olsztyński Sąd Rejonowy dnia 25 września 2023 r. wydał wyrok w tej sprawie. Jakie konsekwencje poniesie Ryszard R.?
undefined
22.09.2023
Kot o zielonej sierści? Takiego mruczka znalazł mężczyzna z Białorusi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkaniec Białorusi ma w domu zielonego kota... Niecodzienny wygląd mruczka zadziwia i zachwyca. Czy to efekt farbowania? Zobaczcie sami!
undefined
21.09.2023
Kopnął kota pod sklepem, dostał rok więzienia
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do szokującego incydentu doszło na parkingu pod sklepem. Mężczyzna z impetem kopnął kota. Stan zwierzęcia po zdarzeniu był ciężki. Poszukiwania sprawcy zakończyły się sukcesem – mężczyzna dostał wyrok.
undefined