10.06.2022
Niedługo zrozumiemy naszego kota! Naukowcy stworzyli maszynę tłumaczącą ich język na nasz
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Naukowcy z Izraela wynaleźli urządzenie, które będzie miało za zadanie tłumaczyć kocie miauki. Czy maszyna tłumacząca koci język zda egzamin?
fot. Shutterstock
Na pewno kiedyś marzyliście o tym, aby w pełni zrozumieć waszego mruczka oraz żeby wnioskować o kocich potrzebach po czymś więcej niż tylko po ruchach ogona. Dziś jest to o wiele realniejsze niż wcześniej! Maszyna tłumacząca koci język już powstaje…
Wigilijny cud? Powstaje maszyna tłumacząca koci język!
Podobno w Wigilię zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Bardzo możliwe, że niedługo nastąpi przełom w historii nauki i że nie będzie trzeba oczekiwać na świąteczny cud, by zrozumieć, co mówi nasz kot czy pies. Naukowcy z Tel Awiwu niedługo skończą swój projekt maszyny mającej za zadanie tłumaczyć język zwierząt na ludzką mowę. „Sztuczna inteligencja rozpracuje zwierzęce sygnały”.
Nietoperz na pierwszy ogień
Na pierwszy ogień poszły nietoperze. To ich mowę zbadano w pierwszych fazach testowania maszyny. Latające stworzenia rywalizowały o pokarm, a naukowcy rozszyfrowali, jaki udział w „dyskusji” miał każdy z osobników. Było to możliwe, gdyż te latające ssaki porozumiewają się za pomocą sygnałów o różnej częstotliwości, które można zidentyfikować dzięki echu.
To jest jak cud, jak magia. (…) Lokalizowanie się za pomocą echa, mimo że jego główną funkcją jest wyczucie otoczenia, to z pewnością może być wykorzystywane także do przekazywania informacji społecznych – mówi kierownik badania dr Yossi Yoval.
Praca wre!
Projekt izraelskich naukowców to nie jedyne przedsięwzięcie tego typu. Przykładowo Linda Erb stworzyła klawiaturę, która służy do komunikacji z delfinami.
[Linda Erb – przyp. red.] wpadła na ten pomysł po dziwnym spotkaniu z delfinem o imieniu Theresa, który, jak sądzi, używając echolokacji, poinformował ją, że jest w ciąży, co wywołało u badaczki dziwne „mrowienie” na karku – czytamy na dailystar.co.uk.
Pod kierunkiem Natalie Uomini powstaje też kolejna „maszyna Doktora Dolittle’a”, za pomocą której badane są wrony na nowokaledońskiej wyspie. Jak widać praca nad rozszyfrowaniem zwierzęcych komunikatów jest jak najbardziej w toku. Miejmy nadzieję, że wszystkie te projekty zostaną doprowadzone do końca i że izraelscy naukowcy niedługo podzielą się z nami dobrą nowiną. Możliwość zrozumienia mowy naszych domowych pupili – to byłoby dopiero coś…!
źródła: www.se.pl, www.dailystar.co.uk
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
24.11.2023
Po raz pierwszy sklonowano kota przy użyciu wyłącznie chińskiego sprzętu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot został sklonowany przy użyciu wyłącznie chińskich narzędzi. Chiny osiągnęły zatem samowystarczalność, jeśli chodzi o przeprowadzanie procesu klonowania... Co z tego wyniknie?
undefined
24.11.2023
500 plus dla kota? Sprawdźmy, czy to możliwe!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Program 500 plus dla kotów zatacza coraz szersze kręgi wśród kocich opiekunów. Na czym właściwie polega? Co warto wiedzieć na temat jego zasad? Sprawdźmy!
undefined
24.11.2023
Polski kocur, światowa duma. Leonardo najpiękniejszym kotem świata
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gracja, srebrzysta sierść i hipnotyzujące szmaragdowe oczy – to właśnie te wyjątkowe cechy sprawiły, że tytuł Najpiękniejszego Kota Millennium 2023 powędrował do Leonarda, kocura z Tomaszowa Mazowieckiego.
undefined