08.07.2017
Najpiękniejsze kocie bliźnięta świata
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nazywają się Iriss i Abyss. Mają śnieżnobiałe futerka i są bliźniętami. Właśnie okrzyknięto je najpiękniejszymi kotami świata.
fot. instagram.com/sis.twins/
Iriss i Abyss skończyły niedawno 1,5 roku. Mieszkają w Sankt Petersburgu w Rosji.
Zostały adoptowane w dwupaku jako 3-miesięczne kocięta. Tym, co je wyróżnia, jest heterochromia, zwana też „odd-eyes” – po polsku różnobarwność tęczówek.
W przypadku Iriss i Abyss mamy do czynienia z wadą wrodzoną. Jedno oko u każdej siostry jest niebieskie, drugie – bursztynowe.
Kogo dotyka heterochromia?
Heterochromia występuje zarówno u zwierząt jak i ludzi. Najczęściej przyczyną heterochromii jest wada wrodzona, rzadziej – uraz fizyczny. Heterochromia może polegać na istnieniu inaczej zabarwionych plamek na tęczówce (heterochromia częściowa) lub na różnym kolorze całych tęczówek (heterochromia całkowita) u jednego osobnika. Najczęściej jedno oko jest niebieskie, drugie – żółte, zielone lub brązowe.
Jak to się zaczyna
Każdy kot rodzi się z zamkniętymi oczami. Oczy otwierają się po około 7 dniach od narodzin. Początkowo są zawsze niebieskie, z czasem ich zabarwienie zmienia się na docelowe – powodują to uaktywniające się komórki melanocytów – zaczynają produkować barwnik melaninę, który wędruje do tęczówek, zmieniając ich kolor.
Jeśli barwnik nie dotrze do danego oka – pozostanie ono niebieskie, pozbawione barwnika. Kolor niebieski jest efektem załamywania się światła w gałce ocznej.
Już na wczesnym etapie życia kociaka można z dużą dozą prawdopodobieństwa orzec, czy dany osobnik będzie miał różnokolorowe oczy – w takich wypadkach nasycenie błękitów jest różne w każdym z oczu.
Kolor oczu zaczyna się zmieniać u kociąt w wieku 4-6 tygodni. Ostateczny kolor kocie oko uzyskuje między 7 a 12 tygodniem życia zwierzęcia.
Kiedy się bać?
Tym, co powinno wzbudzić niepokój kociego opiekuna, jest nagła zmiana zabarwienia oka u dorosłego zwierzęcia. Należy wówczas niezwłocznie pokazać pupila zwierzęcemu okuliście.
Przyczyny nagłej zmiany zabarwienia oka u dorosłego kota
- uraz mechaniczny – zranienie gałki ocznej
- zakażenie – bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze
- systemowe – związane z ogólnoustrojową chorobą, np. cukrzycą lub nadciśnieniem
- autoimmunologiczne – związane z zakażeniem wirusem niedoboru odporności
- nowotworowe – związane z rakiem, np. czerniakiem lub chłoniakiem.
Czy każdy kot z różnym zabarwieniem oczu jest biały i głuchy?
U niektórych ras kotów heterochromia występuje częściej, należą do nich: Khao Manee, turecki van, turecka angora, kot orientalny krótkowłosy, japoński bobtail, sfinks, kot perski. Często idzie w parze z białym kolorem sierści, ale nie zawsze – występuje też u kotów pręgowanych, czarnych, rudych i biało-czarnych.
Około 30% kotów z heterochromią dotkniętych jest częściową lub całkowitą głuchotą – nie słyszy na ucho położone po tej samej stronie ciała co niebieskie oko. Poza tym wada ta nie upośledza innych funkcji organizmu. Kot widzi tak samo dobrze.