05.02.2022
Ścięli drzewo, by ratować kota. Wspiął się na kilkanaście metrów wysokości i nie potrafił zejść
Joanna Żołnierkiewicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Strażacy często dostają zgłoszenia o kotach, które utknęły na drzewach. Jeśli nie mają w tym czasie poważniejszych zdarzeń, jadą na pomoc mruczkowi.
Fot. Shutterstock
Tym razem – w Skierdach w gminie Jabłonna – musieli mocniej interweniować. Aby uratować kota, musieli ściąć drzewo, na które się wspiął. W czwartek – 3 lutego 2022 roku – dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie otrzymał od jednego z mieszkańców zgłoszenie. Kot wspiął się na wysokie drzewo i nie potrafił z niego zejść. Do zdarzenia doszło w Skierdach w gminie Jabłonna.
Ścięli drzewo, by ratować kota. Jest już bezpieczny
Na miejsce wysłano służby ratownicze – zastęp straży pożarnej OSP Jabłonna. Strażacy dojrzeli kota na 20-metrowym drzewie. Utknął na nim tak wysoko, że nie dali rady dosięgnąć go z drabiny. Nie mogli rozstawić specjalistycznego strażackiego podnośnika, więc by złapać mruczka, postanowili ostrożnie wyciąć drzewo. To zdecydowanie pomogło uratować przestraszonego kota i w bezpieczny sposób sprowadzić go na ziemię. Mruczek wrócił do swoich opiekunów, którzy byli obecni na miejscu zdarzenia i bacznie obserwowali ratowanie swojego pupila. Cała akcja trwała około półtorej godziny.
Dlaczego koty wchodzą na drzewa… i nie potrafią z nich zejść?
Koty uwielbiają harce na wysokościach. Bez lęku wspinają się na drzewa, by zwinnie biegać po konarach i gałęziach. Zdarza się jednak, że na nich utkną, nie potrafiąc z nich zejść. Jak to się dzieje, że mruczki bez obaw wchodzą na drzewa, a później nie potrafią wrócić na ziemię? Częściowo jest to wina… lęku – tak, choć wspinają się bez niego, to może on się pojawić – a częściowo – ułożenia ich pazurów. Są one ustawione do wewnątrz łapy, zachowują się więc jak haczyki. I o ile pomaga to kotom wspiąć się po konarach w górę, o tyle utrudnia im zejście z nich. Mruczki musiałyby schodzić głową u góry, te jednak wolą schodzić przodem. Wtedy nie mają jak zaczepić się pazurami o korę drzewa.
Strażacy apelują, żeby w wielu przypadkach odczekać 12 godzin od utknięcia kota. Bywa tak, że w ciągu tego czasu mruczek sam sobie poradzi z zejściem z drzewa. Sami też możemy mu pomóc w miarę naszych możliwości. Więcej informacji znajdziecie w artykule Wlazł kotek na drzewo… i jak go zdjąć?.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Była redaktor prowadząca portali Psy.pl i Koty.pl. Prywatnie opiekunka dwóch nierasowych kotek – Furii i Luny.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Kot utknął w uchylonym oknie – strażacy znów musieli interweniować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To nie pojedynczy przypadek, a powracający problem. W ciągu zaledwie tygodnia służby ratunkowe dwukrotnie interweniowały w sprawie kotów, które utknęły w uchylonych oknach.
undefined
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined