16.10.2021
Bezdomne koty leczą dzieci. W Ciechanowie powstało wyjątkowe miejsce
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie od dziś wiadomo, że obecność zwierząt ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę. W Ciechanowie przy ul. Kruczej o dobrostan psychiczny tych młodszych i starszych dbają koty.
fot. Shutterstock
Nie tylko zamek książąt mazowieckich czy wieża ciśnień. Od niedawna, a dokładniej od maja, jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić Ciechanów. Około 100 kilometrów od Warszawy powstało przyjazne miejsce. Azyl, gdzie ukojenie znajdą i koty, i ludzie. Dowiedz się, o co dokładnie chodzi.
Ośrodek Felinoterapii w Ciechanowie
Powiatowy Ośrodek Felinoterapii „Radosny Kot” powstał w ramach Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Mieści się przy ul. Kruczej, a swoją działalność rozpoczął 5 maja 2021 roku. Obiekt składa się z czterech pomieszczeń – w trzech z nich bytują koty, w czwartym zaś odbywają się zajęcia terapeutyczne, które polegają na kontakcie z mruczkami (felinoterapia). Choć jest niewielki, mieści w sobie ogrom mruczącej miłości. W tym miejscu schronienie i fachową pomoc znajdują bezdomne czy chore koty, a w opiekę nad potrzebującymi zwierzętami zaangażowani są przede wszystkim młodzi wolontariusze. Dla najbardziej oswojonych kotów pracownicy szukają domów. Większość z nich mieszka jednak w placówce na stałe.
To była inwestycja eksperyment. Pamiętam, jak zaczynaliśmy z realizacją pomysłu tego zadania, to wiele osób patrzyło ze zdziwieniem. Żyjemy w takich czasach, że żeby zainteresować i zaangażować młodzież w pomoc zwierzętom, a tak naprawdę w pomoc samemu sobie, musimy sięgać po rozwiązania niestandardowe – przyznała Joanna Potocka-Rak, starosta powiatu ciechanowskiego.
Doktor mruczek, czyli kot na zdrowie
Jak wiadomo – im lepsze samopoczucie, tym lepsze ogólne zdrowie. Naukowcy wielokrotnie potwierdzali, że kontakt z kotami przynosi korzyści ludziom chorym. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Kontakt z kotem nas uspokaja i wycisza. Pod względem biologicznym podnosi nam się poziom oksytocyny i endorfin w organizmie, przez co czujemy się lepiej i jesteśmy szczęśliwsi. Jednocześnie obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu – podkreśla Marta Niemiec-Fiutowska, prezes krakowskiej fundacji „NA ZDROWIE Zwierzęta Ludziom – Ludzie Zwierzętom”.
Tego typu inicjatywy są potrzebne, dlatego cieszymy się, że powstaje ich w Polsce coraz więcej. To tylko pokazuje, jak bardzo koty potrzebują nas, a my ich.
źródła: radio7.pl, www.rdc.pl
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Kolejna ofiarą człowieka. Kotek znaleziony w wersalce na wysypisku śmieci
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przerażające odkrycia pracowników gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego. W ciągu ostatnich dwóch tygodni znaleźli na wysypisku śmieci sześć żywych kociąt. Najmłodszy, porzucony w wersalce, ważył zaledwie 158 gramów.
undefined
22.05.2023
„Nowy” podatek od kotów? Wyjaśniamy, o co chodzi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ostatnim czasie głośno zrobiło się w sieci o podatku od kotów. Z oczywistych powodów na myśl przywodzi on od razu podatek od posiadania psa. To jednak tylko pozory – wcale o to nie chodzi! Sprawdź, kiedy trzeba zapłacić jakikolwiek podatek za kota i czy są miejsca na świecie, gdzie płaci się go od posiadania pupila w domu!
undefined
20.05.2023
Lekkomyślne zachowanie byłego piłkarza Manchesteru City – zabrał na spacer... tygrysa!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Spacer z tygrysem u boku... czy to aby nie przesada? Jak zareagowali przechodzący nieopodal ludzie? Śmiemy wątpić, że czuli się bezpiecznie. A jak czuł się sam tygrys prowadzony na łańcuchu? Przyjrzyjmy się dokładniej nieodpowiedzialnemu postępowaniu byłej gwiazdy Manchesteru City.
undefined