16.10.2021
Bezdomne koty leczą dzieci. W Ciechanowie powstało wyjątkowe miejsce
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie od dziś wiadomo, że obecność zwierząt ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę. W Ciechanowie przy ul. Kruczej o dobrostan psychiczny tych młodszych i starszych dbają koty.
fot. Shutterstock
Nie tylko zamek książąt mazowieckich czy wieża ciśnień. Od niedawna, a dokładniej od maja, jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić Ciechanów. Około 100 kilometrów od Warszawy powstało przyjazne miejsce. Azyl, gdzie ukojenie znajdą i koty, i ludzie. Dowiedz się, o co dokładnie chodzi.
Ośrodek Felinoterapii w Ciechanowie
Powiatowy Ośrodek Felinoterapii „Radosny Kot” powstał w ramach Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Mieści się przy ul. Kruczej, a swoją działalność rozpoczął 5 maja 2021 roku. Obiekt składa się z czterech pomieszczeń – w trzech z nich bytują koty, w czwartym zaś odbywają się zajęcia terapeutyczne, które polegają na kontakcie z mruczkami (felinoterapia). Choć jest niewielki, mieści w sobie ogrom mruczącej miłości. W tym miejscu schronienie i fachową pomoc znajdują bezdomne czy chore koty, a w opiekę nad potrzebującymi zwierzętami zaangażowani są przede wszystkim młodzi wolontariusze. Dla najbardziej oswojonych kotów pracownicy szukają domów. Większość z nich mieszka jednak w placówce na stałe.
To była inwestycja eksperyment. Pamiętam, jak zaczynaliśmy z realizacją pomysłu tego zadania, to wiele osób patrzyło ze zdziwieniem. Żyjemy w takich czasach, że żeby zainteresować i zaangażować młodzież w pomoc zwierzętom, a tak naprawdę w pomoc samemu sobie, musimy sięgać po rozwiązania niestandardowe – przyznała Joanna Potocka-Rak, starosta powiatu ciechanowskiego.
Doktor mruczek, czyli kot na zdrowie
Jak wiadomo – im lepsze samopoczucie, tym lepsze ogólne zdrowie. Naukowcy wielokrotnie potwierdzali, że kontakt z kotami przynosi korzyści ludziom chorym. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Kontakt z kotem nas uspokaja i wycisza. Pod względem biologicznym podnosi nam się poziom oksytocyny i endorfin w organizmie, przez co czujemy się lepiej i jesteśmy szczęśliwsi. Jednocześnie obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu – podkreśla Marta Niemiec-Fiutowska, prezes krakowskiej fundacji „NA ZDROWIE Zwierzęta Ludziom – Ludzie Zwierzętom”.
Tego typu inicjatywy są potrzebne, dlatego cieszymy się, że powstaje ich w Polsce coraz więcej. To tylko pokazuje, jak bardzo koty potrzebują nas, a my ich.
źródła: radio7.pl, www.rdc.pl
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined