05.03.2017
Zakaz wstępu dla kotów i psów
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już wkrótce w polskich oborach i chlewniach nie będzie można spotkać kotów ani psów.
fot. pixabay
To jeden z punktów proponowanego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi rozporządzenia w sprawie wymagań weterynaryjnych. Obowiązkowa byłaby też rejestracja wejść i wyjść. I to niezależnie od wielkości gospodarstwa i jego charakteru.
Jak podaje Polsatnews.pl, według nowego rozporządzenia, jeżeli zwierzę domowe mimo wszystko dostanie się do miejsca przebywania bydła i trzody chlewnej, jego właścicielowi grozi np. utrata rolniczych dopłat. Każdy gospodarz będzie musiał – jeżeli wejdą w życie przepisy proponowane przez ministerstwo rolnictwa – prowadzić rejestr osób wchodzących do zabudowań hodowlanych.
Sprawa wydaje się absurdalna, ponieważ zwierzęta hodowlane często wychodzą na zewnątrz, aby się wypasać. Wiele ze zwierząt przetrzymywanych jest w budynkach z otwartymi oknami, przez które mogą dostać się do środka dzikie ptaki. Koty na wsi wykorzystywane są od zawsze jako naturalna ochrona przed gryzoniami, także w budynkach ze zwierzętami hodowlanymi.
Rozporządzenie ma to zmienić.
W myśl projektu, zwierzęta hodowlane mogłyby przebywać wyłącznie w takich budynkach, które będą skutecznie chronione przed dostępem innych zwierząt domowych, np. psów i kotów.
Rolnicy nie chcą też podlegać innemu przepisowi, zakładającemu obowiązek każdorazowego rejestrowania w specjalnej księdze ewidencyjnej wejść i wyjść z obory. Nad każdym obiektem hodowlanym musiałaby się znaleźć tablica informacyjna: „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.
Krajowa Rada Izb Rolniczych, która dostała projekt rozporządzenia do zaopiniowania, nie zostawiła na nim suchej nitki.
„Wątpliwości samorządu rolniczego dotyczą przepisu w ustępie 2 §1 projektu rozporządzenia, który stanowi o obowiązku prowadzenia szczególnej ewidencji wjazdów i wyjazdów środków transportu oraz osób odwiedzających gospodarstwo” – czytamy w opinii KRIR z 17 lutego.
Zarząd KRIR przyznaje, że nowe przepisy nie stanowiłyby problemu jedynie dla specjalistycznych gospodarstw i wielkotowarowych ferm, „gdyż w większości budynki gospodarcze służące produkcji zwierzęcej są wydzielone z pozostałej części gospodarstwa”.
Zastrzeżenia wniesiono również do wymogów zabezpieczenia budynków gospodarczych przed dostępem kotów i psów utrzymywanych w gospodarstwie.
„W wielu gospodarstwach psy są wykorzystywane, jako psy pasterskie i z racji tego, również poza okresem pastwiskowym powinny mieć codzienny kontakt ze zwierzętami. Natomiast koty jak również, pewne rasy psów przebywając w budynkach gospodarczych z powodzeniem zabezpieczają je przez dostępem gryzoni”.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined