05.03.2017
Zakaz wstępu dla kotów i psów
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już wkrótce w polskich oborach i chlewniach nie będzie można spotkać kotów ani psów.
fot. pixabay
To jeden z punktów proponowanego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi rozporządzenia w sprawie wymagań weterynaryjnych. Obowiązkowa byłaby też rejestracja wejść i wyjść. I to niezależnie od wielkości gospodarstwa i jego charakteru.
Jak podaje Polsatnews.pl, według nowego rozporządzenia, jeżeli zwierzę domowe mimo wszystko dostanie się do miejsca przebywania bydła i trzody chlewnej, jego właścicielowi grozi np. utrata rolniczych dopłat. Każdy gospodarz będzie musiał – jeżeli wejdą w życie przepisy proponowane przez ministerstwo rolnictwa – prowadzić rejestr osób wchodzących do zabudowań hodowlanych.
Sprawa wydaje się absurdalna, ponieważ zwierzęta hodowlane często wychodzą na zewnątrz, aby się wypasać. Wiele ze zwierząt przetrzymywanych jest w budynkach z otwartymi oknami, przez które mogą dostać się do środka dzikie ptaki. Koty na wsi wykorzystywane są od zawsze jako naturalna ochrona przed gryzoniami, także w budynkach ze zwierzętami hodowlanymi.
Rozporządzenie ma to zmienić.
W myśl projektu, zwierzęta hodowlane mogłyby przebywać wyłącznie w takich budynkach, które będą skutecznie chronione przed dostępem innych zwierząt domowych, np. psów i kotów.
Rolnicy nie chcą też podlegać innemu przepisowi, zakładającemu obowiązek każdorazowego rejestrowania w specjalnej księdze ewidencyjnej wejść i wyjść z obory. Nad każdym obiektem hodowlanym musiałaby się znaleźć tablica informacyjna: „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.
Krajowa Rada Izb Rolniczych, która dostała projekt rozporządzenia do zaopiniowania, nie zostawiła na nim suchej nitki.
„Wątpliwości samorządu rolniczego dotyczą przepisu w ustępie 2 §1 projektu rozporządzenia, który stanowi o obowiązku prowadzenia szczególnej ewidencji wjazdów i wyjazdów środków transportu oraz osób odwiedzających gospodarstwo” – czytamy w opinii KRIR z 17 lutego.
Zarząd KRIR przyznaje, że nowe przepisy nie stanowiłyby problemu jedynie dla specjalistycznych gospodarstw i wielkotowarowych ferm, „gdyż w większości budynki gospodarcze służące produkcji zwierzęcej są wydzielone z pozostałej części gospodarstwa”.
Zastrzeżenia wniesiono również do wymogów zabezpieczenia budynków gospodarczych przed dostępem kotów i psów utrzymywanych w gospodarstwie.
„W wielu gospodarstwach psy są wykorzystywane, jako psy pasterskie i z racji tego, również poza okresem pastwiskowym powinny mieć codzienny kontakt ze zwierzętami. Natomiast koty jak również, pewne rasy psów przebywając w budynkach gospodarczych z powodzeniem zabezpieczają je przez dostępem gryzoni”.
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
24.11.2023
Po raz pierwszy sklonowano kota przy użyciu wyłącznie chińskiego sprzętu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot został sklonowany przy użyciu wyłącznie chińskich narzędzi. Chiny osiągnęły zatem samowystarczalność, jeśli chodzi o przeprowadzanie procesu klonowania... Co z tego wyniknie?
undefined
24.11.2023
500 plus dla kota? Sprawdźmy, czy to możliwe!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Program 500 plus dla kotów zatacza coraz szersze kręgi wśród kocich opiekunów. Na czym właściwie polega? Co warto wiedzieć na temat jego zasad? Sprawdźmy!
undefined
24.11.2023
Polski kocur, światowa duma. Leonardo najpiękniejszym kotem świata
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gracja, srebrzysta sierść i hipnotyzujące szmaragdowe oczy – to właśnie te wyjątkowe cechy sprawiły, że tytuł Najpiękniejszego Kota Millennium 2023 powędrował do Leonarda, kocura z Tomaszowa Mazowieckiego.
undefined