29.10.2017
Kocie uszy – nie tylko po to, by kot dobrze słyszał
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uszy są tak czułe, że pozwalają usłyszeć mysz biegnącą kilkanaście metrów dalej. Ale to ich nie jedyna zaskakująca właściwość.
fot. Shutterstock
Czy wiesz, że uszy są barometrem nastroju? Albo, że to w nich ukryty jest „mechanizm” pozwalający kotu balansować i wykonywać salta i skoki bez utraty równowagi?
Kota trudno pomylić z innym zwierzęciem – patrząc nawet z dużej odległości – jego charakterystyczna sylwetka odznacza się przede wszystkim trójkątnymi uszami. Czasami wystarczy zobaczyć te dwa spiczaste trójkąciki wystające ponad jakąkolwiek przeszkodę, by wiedzieć, że właśnie tam ukrywa się kot.
Jednak nie tylko ich kształt zasługuje na uwagę – uszy kota to bardzo ciekawy narząd. Oto kilka faktów, które powinieneś wiedzieć o kocich uszach.
Każde ucho kontrolowane jest aż przez 32 mięśnie!
Prawie trzy tuziny maleńkich mięśni obracają i poruszają uszami, by pomóc kotu określić dokładny kierunek, z którego pochodzi dźwięk. Kot potrafi obrócić ucho o 180 stopni, aby znaleźć źródło nawet najdelikatniejszego szelestu!
To dlatego właśnie – nawet podczas drzemki jego uszy wciąż drgają – wyłapują bowiem wszelkie dźwięki z otoczenia – więc kiedy tylko otwierasz drzwi lodówki, kot natychmiast o tym wie i stawia się przy niej jak na komendę.
Koty mają niesamowity słuch
Psy słyną z doskonałego słuchu – jednak koty mają lepiej rozwinięty ten zmysł. Rozpoznają dźwięki znacznie wyższe niż ich psi koledzy, natomiast zdolność do wykrywania dźwięków niskich – jest u obu tych gatunków na tym samym poziomie.
Koty wykrywają nawet drobne różnice w tonie dźwięki (różniące się od siebie 1/10 tonu!) – dzięki temu łatwo im się zorientować jakie zwierzę (małe, duże, drapieżnik) zbliża się w jego kierunku.
Uszy są bardzo ważne dla utrzymania równowagi
To w uchu środkowym kota znajduje się narząd równowagi – głęboko w uchu są trzy półkoliste kanały wypełnione płynem i pokryte włoskami. Kiedy kot się porusza – płyn wprawia włoski w ruch – dalej informacja przekazywana jest do mózgu. To dzięki temu narządowi kot potrafi chodzić po płocie czy spadać na cztery łapy.
Zaburzenia ruchu u kota występują często przy infekcjach uszu czy po upadku z wysokości – kiedy narząd równowagi zostaje uszkodzony. Dbajmy więc o kocie uszy, często do nich zaglądajmy i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów – pokażmy je lekarzowi weterynarii.
Pamiętajmy także o tym, że koty pomimo niezwykłego zmysłu równowagi nie są nieśmiertelne i nie potrafią latać (pomimo tego, ze spadają na cztery łapy, nie umieją omijać niebezpiecznych przeszkód czy amortyzować – dlatego mieszkańców bloków, którzy dbają i kochają swoje koty prosimy o zakładanie zabezpieczeń na okna i balkony, które uchronią koty przed upadkiem.
Uszy to barometr nastroju
Wystarczy na nie spojrzeć by wiedzieć w jakim kot jest humorze – od opuszczonych na boki, położonych płasko na głowie po wyprostowane i skierowane ku górze – położenie uszu wskazuje na cały szereg emocji, począwszy od szczęścia, ciekawości, poprzez pełen relaks aż do wściekłości czy strachu.
Obserwowanie kocich uszu odpowie nam na pytanie, czy nawiązywać z kotem dialog czy też uciekać, gdzie pieprz rośnie.
Głuchota u większości białych kotów z niebieskimi oczami
Aż 80 procent kotów białych mających niebieskie oczy rodzi się zupełnie głuchymi. 40 procent kotów białych z jednym niebieskim okiem także przychodzi na świat jako niesłyszące. Mutacja genetyczna, która tworzy niebieskie oczy i biały kolor futerka powoduje deformacje struktur wewnątrz ucha.
Niebieskookie białe koty mają tendencje do licznych nieprawidłowości w ślimaku – części ucha, odpowiedzialnej za wysyłanie sygnałów dźwiękowych do mózgu. Jeśli kot z jednym niebieskim okiem jest głuchy na jedno ucho – to będzie to zawsze to ucho, które jest po stronie niebieskiego oka.
Mutacje genów powodują dziwne kształty uszu
I tak na przykład uszy Szkockich Foldów są klapnięte, a Amerykańskich Curl – wywinięte na zewnątrz. Takie kształty uszu są spowodowane mutacjami genów, które budują chrząstkę ucha
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.09.2023
Jakich dźwięków nie lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to zwierzęta o bardzo wyczulonym słuchu. Z tego powodu dźwięki, które dla nas mogą być przyjemne, dla nich są trudnym do zniesienia hałasem. Jakich konkretnie dźwięków nie lubią koty? Sprawdźmy!
undefined
22.09.2023
Rudy kot jest wyjątkowy! Sprawdź dlaczego...
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura zaskakuje nas na każdym kroku. Te niesamowite zwierzęta wciąż mają wiele tajemnic. Ale czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur? Ruda kotka to w naturze niezwykła rzadkość. Jeśli więc jesteś opiekunem takiej damy… masz obok siebie prawdziwy unikat! Co jeszcze warto wiedzieć o rudych kotach?
undefined
20.09.2023
Patrzy w ścianę, stroszy futro, syczy – o co mu chodzi? Czy koty mogą widzieć... duchy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Co jakiś czas wraca temat tego, czy koty są w stanie widzieć duchy. Na pewno każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu kota wpatrującego się w przestrzeń albo syczącego na ścianę czy... powietrze. Czy to możliwe, że koty widzą duchy i tak sygnalizują ich obecność?
undefined