27.03.2018
Czarno-biały kot to wyjątkowy kot. Mamy na to dowody!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mówimy o nich „pingwinki”, za granicą są określane mianem „tuxedo”. Czym wyróżniają się na tle innych kotów?
fot. shutterstock
Czarno-biały kot to marzenie wielu miłośników mruczków. Dachowce z przewagą czarnej sierści i charakterystycznych, białych znaczeniach kojarzących się z pingwinem lub smokingiem sprawiają wrażenie prawdziwych elegantów. Rzeczywiście, nie da się ukryć, że są wyjątkowe. Ale czy wiecie o nich wszystko?
Czarno-biały kot – tajemnice tuxedo cat
Pingwinki od zawsze cieszyły się uznaniem i popularnością – „koty w smokingu” miały towarzyszyć takim osobowościom, jak Shakespear i Beethoven. Czarno-biały kot o wdzięcznym imieniu Skarpetka był ulubieńcem Billa Clintona.
Tuxedo cats są też obecne w popkulturze – czarno-białe umaszczenie ma m.in. znany z animacji Warner Bros. kot Sylwester, a także kreskówkowy kot Feliks. Choć wydają się podobne, w rzeczywistości każdy jest inny – zarówno pod względem osobowości, jak i umaszczenia. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Wadliwe geny?
W przeszłości naukowcy przypuszczali, że charakterystyczny smoking pingwinka jest efektem „powolności” genów, które „nie nadążają” z pokryciem całego kociego ciała jedną barwą. Efektem jest czarny „płaszcz” spod którego wychylają białe znaczenia. Obecnie ta teoria została zastąpiona przez twierdzenie, zgodnie z którym czarno-białe umaszczenie wykształca się w łonie matki za sprawą specyficznego zestawu genów, które nie namnażają się normalnym tempie.
Smoking męski i damski
Choć wiele ludzi uważa, że czarno-białe koty to w większości samce, w rzeczywistości pingwinkowe umaszczenie występuje równie często u samic. Tak więc smoking w tym przypadku bynajmniej nie jest męską domeną.
Przez te oczy, te oczy…
…zielone – no, jeszcze zielono-żółte. Właśnie takie są zazwyczaj oczy czarno-białych kotów. I dobrze – chyba wszyscy się zgodzą, że te odcienie doskonale harmonizują z eleganckim smokingiem.
I… wąsy
Te z kolei w przypadku pingwinków w większości przypadków są białe. Bardzo ciekawie to wygląda, zwłaszcza jeśli większa powierzchnia kociego pyszczka jest czarna.
Robią karierę w polityce
…i to nie tylko w charakterze pupili znanych polityków. W 2012 roku czarno-biały kot o imieniu Tuxedo Stan kandydował na mera kanadyjskiego miasta Halifax. Przewodził partii Tuxedo i miał własną kampanię wyborczą w mediach społecznościowych, która przysporzyła mu fanów na całym świecie. Wprawdzie wyborów nie wygrał, ale przyczynił się do zwiększenia świadomości na temat problemu bezdomnych kotów w mieście i w kraju.
Oraz w wojsku
Czarno-biały kot Simon służył na statku brytyjskiej marynarki wojennej podczas wojny domowej w Chinach. Nie tylko wyłapywał szczury pod pokładem, ale dodawał otuchy całej załodze. W uznaniu zasług został odznaczony Medalem Dickin – odpowiednikiem Krzyża Wiktorii, przyznawanym zwierzęcym bohaterom wojennym.
Smoking przyciąga
… potencjalnych opiekunów. Tak przynajmniej twierdzą pracownicy niektórych schronisk, którzy przyznają, że pingwinki na ogół znajdują domy szybciej niż inne koty. Trudno z całą pewnością stwierdzić, czy tak jest w istocie, ale nie dziwi nas uznanie dla kociego smokingu – my też uważamy, że jest elegancki i po prostu uroczy!
Czarno-białe koty-pingwinki niezaprzeczalnie mają w sobie wiele uroku. A jakie są wasze doświadczenia z kocimi elegantami? Macie takich towarzyszy w domu?
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined