20.09.2023
Czy dieta roślinna może być zdrowsza dla kota? Najnowsze badania wskazują, że tak
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dieta roślinna ma lepszy wpływ na zdrowie kota – przekonują lekarze weterynarii. Poznaj wnioski z najnowszych badań.
fot. Shutterstock
Każdy opiekun twierdzi, że potrafi nakarmić swojego pupila. Otóż nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wiemy, że prawidłowe żywienie jest kluczowe dla zachowania zdrowia zwierzęcia. I prawda jest taka, że na tym wiedza większości opiekunów się kończy. A co na ten temat mają do powiedzenia lekarze weterynarii, w tym specjalista Andrew Knight? Przyjrzymy się najnowszym badaniom przeprowadzonym pod okiem organizacji ProVeg International.
Najlepsze wyniki zdrowotne wykazywały koty na diecie roślinnej
W badaniu wzięło udział 1369 opiekunów, z których 9% podawało swojemu pupilowi przez co najmniej rok dietę bezmięsną. Zmniejszona liczba wizyt weterynaryjnych, chorób przewodu pokarmowego, przyjmowanych leków czy poprawa samopoczucia kota – to tylko nieliczne wnioski z badania opublikowanego na łamach czasopisma BMC Veterinary Research. Eksperci zaobserwowali też, że koty będące na diecie wegańskiej mają lepszą kondycję niż te, które są karmione wyłącznie mięsem.
W środowisku weterynaryjnym panuje pogląd, że zwierzęta domowe – szczególnie koty – nie mogą dobrze rozwijać się na diecie wegańskiej. Wiele osób martwi się, że ich organizm jest niezdolny do odpowiedniego trawienia składników pochodzenia roślinnego. Brakuje jednak dowodów potwierdzających takie obawy – podkreślił badacz Andrew Knight z University of Winchester w Wielkiej Brytanii.
Nie milknie spór dotyczący żywienia kotów
Koty mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na białka i niektóre aminokwasy, które występują głównie w białkach zwierzęcych. Zwierzęta te potrzebują tauryny – jej brak w diecie może prowadzić nawet do chorób serca. Ze względu na specyficzne potrzeby żywieniowe dieta wegańska dla kotów wymaga więcej dodatków – tylko wtedy będzie ona kompletna i zbilansowana.
Przypomnijmy, że w 2021 roku Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że koty są mięsożercami i nie powinny być karmione ani dietą wegetariańską, ani wegańską.
Obecne karmy wegańskie dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych – zawierają taurynę wytwarzaną syntetycznie. Co więcej, wykluczając białko zwierzęce, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii pokarmowych znacznie się zmniejsza – stwierdził Andrew Knight.
Wegańska karma dla zwierząt domowych zapewnia nie tylko lepsze wyniki zdrowotne, ale też duże korzyści dla środowiska – dodaje profesor Knight.
Jesteśmy ciekawi, czy powyższe wnioski z badań was przekonały. Pamiętajcie – zmiana diety kota bez pomocy dietetyka weterynaryjnego może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie zwierzęcia.
źródło: www.vettimes.co.uk
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
Dlaczego czarne koty rudzieją? Oto 6 powodów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój czarny kot zaczyna tracić swój oryginalny kolor? Zauważyłeś, że jego sierść staje się… rudawa? Ten proces może być naturalny, ale czasem jest ważnym sygnałem. Sprawdź, dlaczego czarne koty rudzieją!
undefined
17.11.2023
„Wymiotujący kot” hitem ćwiczeń na płaski brzuch. Efekt może cię zaskoczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty są źródłem inspiracji w bardzo wielu dziedzinach życia. Czy to sztuka, czy moda (panterka rządzi), czy… ćwiczenia. Każdy zna „koci grzbiet”, a teraz domowe maty do jogi podbija nowe kocie ćwiczenie – „wymiotujący kot”!
undefined
09.11.2023
Taraj, czyli kotek cętkowany – największy z najmniejszych kotowatach świata
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Taraj to niezwykle dostojny kot, który – inaczej od większości kotowatych – zamiast drzew wybiera wodę. Niestety nie potrafi poradzić sobie z największym dla siebie zagrożeniem…
undefined