04.01.2013
Czy kot trawi zboża?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot to bezwzględny mięsożerca. Doniesienia naukowców dowodzą jednak, że organizm kota doskonale potrafi radzić sobie z trawieniem węglowodanów, czy to pochodzących ze zbóż czy z roślin strączkowych.
fot. Shutterstock
Kot to bezwzględny mięsożerca. Doniesienia naukowców dowodzą jednak, że organizm kota doskonale potrafi radzić sobie z trawieniem węglowodanów, czy to pochodzących ze zbóż czy z roślin strączkowych.
Badania przeprowadzone na próbie 40 kotów, a tyczące strawności węglowodanów (skrobi) pochodzących zarówno z ziaren zbóż, jak i z roślin strączkowych, wykazały wykorzystanie węglowodanów na poziomie ponad 90 proc. Najwyższą strawność osiągnęły ekstradowane ziarna ryżu – na poziomie 98 proc., w stosunku do groszku – ok. 95 proc.
Dodatkowo badano poziom glukozy i insuliny po spożyciu posiłku. Stwierdzono, że obecność węglowodanów w diecie na poziomie ok. 35 proc. nie ma istotnego wpływu na te parametry, ponieważ koty w inny sposób niż psy czy ludzie wykorzystują glukozę w organizmie.
Kot w naturze polował na całą ofiarę (np. mysz), która tylko w 30-40 proc. składała się z mięsa mięśniowego, a resztę stanowiły inne tkanki, w tym przewód pokarmowy wypełniony przetrawionymi ziarnami, rzadziej owocami. Tak więc wstępnie rozłożona termicznie skrobia pochodząca z wysokowartościowych ziaren jest odpowiednikiem zawartości jelit myszy czy małych ptaków. A to pokazuje, że nawet dieta kotów – naukowo klasyfikowanych jako bezwzględni mięsożercy, nie powinna składać się wyłącznie z mięsa. Całkowity brak węglowodanów w diecie psa czy kota prowadzi do degeneracji funkcji przewodu pokarmowego, nerwowości (są badania pokazujące wzrost agresywności terytorialnej), resorpcji płodów u samic ciężarnych i umierania noworodków podczas odkarmiania mlekiem.
Jako ciekawostkę można podać przykład monodiety pandy wielkiej – żywi się wyłącznie pędami bambusa. Jednak jej układ pokarmowy nadal jest układem pokarmowym typowego mięsożercy (niedźwiedzia), z minimalnie zmodyfikowaną florą bakteryjną. Mimo iż strawialność bambusa przez organizm pandy wynosi zaledwie 20%, zwierzęta te uparcie jedzą wyłącznie pędy bambusa. Przypuszcza się, iż nawyki żywieniowe zmieniły się u tego gatunku ok. 4 miliony lat temu wskutek mutacji genetycznej. Mimo długiego okresu diety roślinnej, układ pokarmowy niewiele się zmienił. Wniosek – nawet mięsożerca może zostać jaroszem, o ile w pokarmie otrzyma wszystkie niezbędne do życia składniki.
za: Dr nauk wet. Sybilla Berwid-Wójtwicz
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined
27.11.2024
To nie wina kotka, że jego pani to idiotka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nieodpowiedzialny opiekun to najgorsze, co może przytrafić się kotu… Jakie są największe absurdy, które mogą wyrządzić zwierzakowi poważną krzywdę?
undefined