11.05.2019
Czy koty mają… pępki?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pępek to pozostałość po pępowinie, która łączy w brzuchu dziecko z mamą. Koty również używają tego systemu podczas okresu płodowego. A skoro koty mają pępowiny, to czy mają też pępki?
fot. Shutterstock
Są pytania, na które odpowiedzi wydają się najbardziej oczywiste w świecie. Jednak, gdy ktoś je zada… zapada konsternacja i cisza. Okazuje się bowiem, że pozornie najbardziej oczywiste kwestie w rzeczywistości wcale nie są takie oczywiste. Tak właśnie jest z kocim pępkiem. Bo jak odpowiedzieć na pytanie: czy koty mają pępki? Czy ktoś kiedykolwiek jakiś widział?
Czy koty mają pępki?
Pępek to miejsce, z którego w okresie płodowym z brzucha wychodziła pępowina. Po narodzinach pępowina przestaje być potrzebna. Pozostałość po niej pozostaje jednak na całe życie. Najbardziej widoczna wgłębiona lub wypukła blizna jest zauważalna u ludzi i u małp. To element naszego ciała – trudno sobie wyobrazić, że mogłoby go nie być.
U ludzi po narodzinach pępowinę przecina lekarz (czasem ojciec), a blizna po niej to właśnie pępek. Koty, tak jak większość ssaków, również są wyposażone w pępki. W końcu w okresie płodowym małe kotki także są połączone ze swoją mamą pępowiną (każdy maluch ma swoją), przez którą dostarczane są składniki odżywcze i tlen, a zabierane produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. U kotków pępowinę przegryza kocia mama od razu po urodzeniu. Jej resztki usychają i odpadają w trakcie trzech dni.
Teoretycznie więc na kocim brzuszku powinien pozostać pępuszek – tak samo, jak w przypadku ludzi. Tylko czy ktokolwiek kiedykolwiek widział pępek u kota?
Gdzie koty mają pępki?
U kotów, nieco inaczej niż u ludzi, pępek chowa się pod skórą. Miejsce po pępowinie dokładnie zarasta i nie pozostaje po niej żaden ślad. Nie zaobserwujemy więc u kota pępka w takiej formie, jaka występuje u ludzi – widocznej blizny na środku brzucha. Nie znaczy to jednak, że koty wcale ich nie mają. Kocie pępki są po prostu skrzętnie ukryte. Czasami w połowie kociego brzuszka można wyczuć lekkie zgrubienie o szerokości około 5 mm. To właśnie koci pępek.
Czy potrafisz wyczuć pępek u swojego kota? Kocia anatomia nie przestaje nas zaskakiwać. Dowiedz się więcej o kocich zmysłach i anatomicznych ciekawostkach – znajdziesz je TUTAJ.
Polecane przez redakcję
Reklama
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
17.11.2023
Dlaczego czarne koty rudzieją? Oto 6 powodów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój czarny kot zaczyna tracić swój oryginalny kolor? Zauważyłeś, że jego sierść staje się… rudawa? Ten proces może być naturalny, ale czasem jest ważnym sygnałem. Sprawdź, dlaczego czarne koty rudzieją!
undefined
17.11.2023
„Wymiotujący kot” hitem ćwiczeń na płaski brzuch. Efekt może cię zaskoczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty są źródłem inspiracji w bardzo wielu dziedzinach życia. Czy to sztuka, czy moda (panterka rządzi), czy… ćwiczenia. Każdy zna „koci grzbiet”, a teraz domowe maty do jogi podbija nowe kocie ćwiczenie – „wymiotujący kot”!
undefined