30.06.2019
Czy kot wie, kiedy jesteś nagi?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czujesz się niezręcznie, gdy twój kot obserwuje cię podczas kąpieli? Sprawdź, czy masz ku temu jakiekolwiek podstawy.
fot. Shutterstock
Koty lubią obserwować swoich opiekunów – wiemy o tym i jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Nie zmienia to jednak faktu, że niejeden kociarz odczuwa skrępowanie, gdy jego pupil przygląda mu się np. w trakcie kąpieli. Albo wlepia w niego wzrok, gdy się ubiera. Czy słusznie? Czy kot wie, kiedy jesteś nagi?
Bezwstydny (?) mruczek
Zwierzęta nie wiedzą, czym jest nagość – takie pojęcie po prostu dla nich nie istnieje. To tabu tylko dla ludzi, którzy od najmłodszych lat uczą się, że pewne rejony ciała nie powinny być wystawiane na widok publiczny. Biorąc to pod uwagę, nic dziwnego, że możemy czuć się dziwnie, paradując bez ubrań przed naszym kotem. Zwłaszcza, że ten – jak na złość – zwykle akurat wtedy zaczyna nam się bacznie przyglądać. Odruchowo myślimy więc, że interesuje go nasza nagość. Tymczasem prawda jest nieco inna.
Według naukowców, kot prawdopodobnie nie jest w stanie stwierdzić, kiedy jego opiekun jest nagi. Nie ma dowodów na to, by mruczki w ogóle rozumiały, że nosimy ubrania. Owszem, zauważają, że coś się zmieniło, gdy np. wychodzimy z łazienki w turbanie z ręcznika albo zakładamy wielkie, fantazyjne okulary. Niektóre koty wręcz nie lubią, gdy ich opiekunowie wkładają coś na głowę – taka zmiana zaburza ich spokój.
Czy kot wie, kiedy jesteś nagi?
Biorąc pod uwagę powyższe – raczej nie. Być może widzi jakąś różnicę w twoim wyglądzie, ale nie rozumie, na czym ona polega. Dlaczego więc tak intensywnie ci się przygląda? Najprawdopodobniej sam zwracasz na siebie jego uwagę, okazując zażenowanie czy nerwowość. A może do niego zagadujesz, by pokryć swoje zakłopotanie? Nic więc dziwnego, że na ciebie patrzy. Po prostu zachowujesz się trochę inaczej niż zwykle.
Co ciekawe, trochę inaczej wygląda to w przypadku psów. Istnieją badania, które sugerują, że – w przeciwieństwie do kotów – czworonogi te dostrzegają różnicę między ubranym, a nieubranym człowiekiem. Nie chodzi jednak o kwestie wizualne, ale o zapach. Odkryte gruczoły zapachowe silniej uwalniają woń, która ciekawi psy. Mogą więc próbować obwąchiwać cię, gdy nie masz na sobie ubrania. Z ich punktu widzenia to całkowicie naturalne zachowanie.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined