12.08.2018

Chciwe i zazdrosne… Czy koty są takie same jak ludzie?

author-avatar.svg

Magdalena Olesińska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

„Twój kot jest taki samolubny!”. Ale przecież samolubność to cecha przypisywana ludziom. Czy koty są takie same jak my?

koty są takie same jak my

fot. Shutterstock

Czy koty są takie same jak my? Ten, kto nie ich zna, powiedziałby, że są one zwierzętami samolubnymi, które – w przeciwieństwie do psów – nie dbają o nikogo oprócz siebie samych. Cóż, nie da się ukryć, że ta opinia jest krzywdząca dla naszych tygrysków. W rzeczywistości okazuje się, że są one po prostu… „ludzkie”.

Chociaż wielu kociarzy twierdzi, że rozumie zachowania kotów, to opierają się oni głównie na obserwacji swoich pupili. Natomiast dr Irfan Ahmed jest behawiorystą, który szczegółowo zbadał problemy behawioralne kotów, w tym ich cechy charakteru.

Zajmujemy się problemami behawioralnymi kotów. Czasami opiekunowie skarżą się, że ich pupil jest zbyt nieśmiały. Po rozmowie z nimi rozpoznajemy i przypisujemy kotu określoną cechę charakteru – mówi dr Irfan Ahmed.

Samolubne, czyli ludzkie

Nie wchodząc w bardziej szczegółową debatę o psach i kotach, przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że cecha charakteru – samolubność – jest bardzo ludzka – mówi dr Irfan Ahmed, behawiorysta i psycholog.

Okazuje się, że jest to jedna z wielu cech, które występują zarówno u kotów, jak i ludzi. Według dr Irfana:

U kotów można wyodrębnić 52 cechy charakteru. Z czego pięć z nich przypisuje się również ludziom. Są to: nieśmiałość, chciwość, zazdrość, agresywność i skłonność do dominacji.

Ponadto każdy kot jest inny i niepowtarzalny. Tak samo zresztą jest u nas – nikt nie jest taki sam. Przywołując przykład dominującej cechy, która jest zauważalna u wielu kocurów, doktor mówi, że kiedy one znaczą dom, to wtedy ich dominujące cechy przejmują kontrole nad ich cechami charakteru lub np. jeśli jeden z kotów jest głaskany i drugi jest z tego faktu niezadowolony, to wtedy pojawia się u niego zazdrość.

Koty są takie same jak my…?

Skoro koty i ludzi tyle łączy, to nic dziwnego, że między tymi dwoma gatunkami istnieje taka nić porozumienia. Szkoda tylko, że tym razem badacze skupili się jedynie na tych złych cechach.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Koty i Psy - E-booki (1).png

Pobierz darmowy poradnik!

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „Poznaj całą prawdę o kotach” całkowicie za darmo

Zapisz się

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s