17.08.2018
Co piąty opiekun kota nie wie, że jego zwierzę to… drapieżnik!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Najnowsze badania ujawniły przykrą prawdę o właścicielach kotów w Wielkiej Brytanii.
fot. Shutterstock
Wydawałoby się, że ludzie, którzy mają koty, dysponują przynajmniej podstawową wiedzą na temat tych zwierząt. Niestety, okazuje się, że… niekoniecznie. Wyniki ostatnich badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii są zaskakujące i, delikatnie mówiąc, niepokojące. Według nich co piąty opiekun mruczka nie ma pojęcia, z jakimi zwierzęciem żyje i – co za tym idzie – nie wie, czym żywić kota.
Największym zagrożeniem dla kota jest… jego opiekun?
Interesujące nas badania zostały wykonane na zlecenie Lily’s Kitchen – znanego (także w Polsce) producenta karmy dla psów i kotów. Pod lupę wzięto 2000 właścicieli kotów, którzy zostali dokładnie przepytani pod kątem znajomości potrzeb i nawyków żywieniowych swoich zwierzaków. Brzmi banalnie, ale odpowiedzi udzielane przez brytyjskich kociarzy (?) mogą przyprawić o dreszcze.
Badania ujawniły, że nawet co piąty właściciel kota nie zdaje sobie sprawy, że jego zwierzak to drapieżnik i mięsożerca (!). Co dziesiąty ankietowany przyznaje, że karmi swojego mruczka surowymi warzywami, a co dwudziesty podaje kotu… sałatę. W tej sytuacji nikogo już chyba nie zdziwi fakt, że czterech na dziesięciu badanych nigdy nie sprawdza etykiety karmy, którą kupuje dla kota. Co dwudziesty wybiera po prostu najtańszy z dostępnych produktów na rynku, bez względu na markę i zawartość.
W wielu przypadkach te pokarmy zawierają zaledwie 4 procent mięsa – w rezultacie koty nie otrzymują pożywienia, którego potrzebują, by zachować zdrowie. Niestety, większość właścicieli tych zwierząt nie ma o tym pojęcia i dowiaduje się, że coś jest nie w porządku dopiero, gdy weterynarz stwierdza u ich pupili nadwagę lub niedowagę – mówi lek. weterynarii, Rodney Zasman
Dalej jest tylko gorzej. Badania ujawniły, że czterech na dziesięciu Brytyjczyków karmi swoje koty pokarmem, co do którego nie ma pewności, czy jest dla nich zdrowy. Prawie jedna czwarta badanych daje swoim kotom jedzenie, o którym wie (!), że nie przynosi im żadnych korzyści. 40 procent ankietowanych dzieli się z mruczkami swoimi posiłkami. Jedna trzecia podaje im ser, nie wiedząc, że w dużych ilościach może być dla nich szkodliwy. Co gorsza, co dwudziesty badany przyznał się, że zdarzyło mu się dać swojemu kotu kawałek czekolady (która jest dla tych zwierząt wyjątkowo niebezpieczna – TUTAJ przeczytacie, dlaczego).
Otyłość jest ogromnym problemem wśród kotów w Wielkiej Brytanii, podobnie jak inne schorzenia spowodowane niewłaściwym żywieniem – mówi lek. weterynarii, Rodney Zasman
Czym żywić kota? Tym, co… lubi
Czy tym wszystkim zaniedbaniom winna jest tylko niewiedza? Zdaniem specjalistów analizujących wyniki badania, wpływ na takie, a nie inne zachowania ankietowanych w pewnym sensie mają też… same koty.
Jako właściciele na ogół chcemy, by nasze zwierzaki były szczęśliwe. Karmienie ich czymś, co lubią jest dla wielu opiekunów priorytetem – podkreśla lek. weterynarii, Rodney Zasman
Prawdziwość powyższego poglądu potwierdzają wyniki ankiety – aż jedna trzecia badanych deklaruje, że „nie ma wyboru” podczas zakupów. Wszystko dlatego, że ich koty po prostu odmawiają spożywania pokarmów innej marki niż ich ulubiona. Jak nietrudno się domyślić, z reguły nie jest to karma dobrej jakości, za to „bogata” w polepszacze smaku…
Rzeczywiście, przestawianie kota na nową karmę wymaga czasu i cierpliwości. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pozorna „wybredność” tych zwierząt najczęściej wynika z prostych błędów, które popełniają ich opiekunowie. Ich wyeliminowanie może znacząco poprawić koci apetyt na bardziej wartościowe jedzenie. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Nie da się ukryć, że wyniki brytyjskich badań nie napawają optymizmem – wynika z nich, że przeciętny opiekun mruczka nie bardzo wie, czym żywić kota. Myślicie, że gdyby podobne badania przeprowadzono w Polsce, to wypadlibyśmy lepiej od Brytyjczyków?
źródło: www.independent.co.uk
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined