31.03.2022
Dlaczego koty kochają kobiety w ciąży?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bez wątpienia kochają kobiety w ciąży. Przyszła mama to dla mruczka towarzysz doskonały - delikatny, czuły i w dodatku wyjątkowo cieplutki!
Fot. Shutterstock
Nie wszystkie koty są czułe i miziaste. Jak się jednak okazuje – wiele z „niedotykalskich” i zdystansowanych mruczków diametralnie zmienia swoje zachowanie w obliczu ciąży swojej opiekunki. Czy koty wyczuwają stan błogosławiony i dlaczego tak bardzo kochają kobiety w ciąży?
Czy koty wyczuwają ciążę?
Zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety w trakcie ciąży, bywają subtelne. Poza oczywistą oznaką – rosnącym brzuszkiem – w ciele przyszłej mamy zmienia się bardzo wiele. Tylko nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Niektórych rzeczy w ogóle nie dostrzeżemy, takich jak zmiany hormonalne, zmiany zapachowe, przyspieszone tętno czy podwyższona temperatura ciała. Dla ludzkiego oka może i zmiany te są niewidoczne, natomiast dla kocich zmysłów – wszystko widać jak na dłoni. A raczej jak na łapce. Inaczej mówiąc – jest jasne jak słońce!
Chociaż nie przeprowadzono prawie żadnych oficjalnych badań na ten temat, uważa się, że koty mogą wyczuć zmiany hormonalne zachodzące podczas ludzkiej ciąży. Dowodem jest kocie zachowanie i tysiące opowieści przyszłych mam, które dostrzegają ewidentne zmiany w zachowaniu swoich pupuli. Jak to możliwe? Na podstawie tego, co wiemy o kocim węchu, można wywnioskować, że te potrafią wyczuwać zmiany chemiczne zachodzące w ludzkich organizmach. Ciężarne kobiety wytwarzają wyższy poziom hormonów estrogenu, progesteronu i ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Taka rewolucja hormonalna nie może obejść się niezauważona, a raczej niewyczuta przez doskonały koci zmysł węchu wyposażony w narząd Jacobsona – specjalny sprzęt do odczytywania wiadomości zawartych w hormonach.
Dlaczego koty kochają kobiety w ciąży?
Kobieta w ciąży zdecydowanie zmienia swoje zachowanie i rutynę dnia. Większość z tych zmian odpowiada mruczkom. Opiekunki spędzają więcej czasu w domu, częściej siedzą, leżą, więcej śpią. Koty chętnie korzystają z tych zmian i nadrabiają zaległości towarzyskie, których ich ludzie mogli dopuszczać się do tej pory. Więcej się przytulają, mruczą, co bardzo kojąco wpływa zarówno na kota, jak i na przyszłą mamę i jej dzidziusia!
Mruczki są również o wiele bardziej czujne i troskliwe wobec swojej ciężarnej opiekunki. Dlaczego? Są wrażliwe na wszelkie, nawet najdrobniejsze, zmiany. Przyszła mama wprowadza ich wiele do swojego życia, a także do życia całego domu. Takie przewroty nie ujdą kociej uwadze bez reakcji. Dlatego są czujne, obserwujące, czasami wyraźnie bardziej opiekuńcze – być może chcą wesprzeć, być może pocieszyć, a może po prostu być obok, gdy widzą, że coś się dzieje, coś się zmienia.
Co jednak zdaje się najważniejsze – kobieta w ciąży ma wyższą temperaturę ciała! A jak wiemy, koty to niesamowite ciepluchy. Chętnie szukają źródeł ciepła i jeśli przez 9 miesięcy mruczek ma w domu chodzący termofor, to czemu by nie korzystać?
Podsumujmy…
Przyszła mama to dla mruczka towarzysz doskonały – delikatna, czuła, spędzająca wiele czasu na kanapie i w dodatku cieplutka! Jak tu jej nie kochać? Choć nie istnieją badania, które tłumaczą kocie zachowanie, to rzeczywistość mówi jedno – koty kochają kobiety w ciąży. Oczywiście wiele zależy zarówno od czworonoga, jak i samej ciężarnej. Lecz zasada jest jedna – żadna zmiana nie ujdzie kociej uwadze niezauważona. A ciąża to duża zmiana!
Pamiętaj!
Młodzi rodzice często przestają widzieć cokolwiek poza swoim nowo narodzonym dzidziusiem. Nie ma się co dziwić – to w końcu największe szczęście! Jednak nawet w tej sytuacji starajmy się nie zaniedbywać naszych pupili. Nie zapominajmy o tym, że wiernie towarzyszyli nam do tej pory i że wspaniale wspierali nas podczas oczekiwań na nowego członka rodziny. Pamiętajmy również o tym, że zdrowy kot nie stanowi żadnego zagrożenia dla przyszłej mamy i jej dziecka.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined