22.06.2012
Dlaczego masz takie wielkie oczy?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
„Żeby cię lepiej widzieć” - słowa z bajki o Czerwonym Kapturku znajdują naukowe potwierdzenie. Gatunki o większych oczach zwykle mają zdolność ostrzejszego widzenia – wyjaśnia Chris Kirk z University of Texas w Austin.
fot. Shutterstock
„Żeby cię lepiej widzieć” – słowa z bajki o Czerwonym Kapturku znajdują naukowe potwierdzenie. Gatunki o większych oczach zwykle mają zdolność ostrzejszego widzenia – wyjaśnia Chris Kirk z University of Texas w Austin.
„Jeśli pomyślimy o ssakach, które szybko biegają, takich jak gepardy czy konie, prawie na pewno okaże się, że mają one duże oczy. Dzięki temu lepiej widzą i potrafią skuteczniej omijać przeszkody w swoim otoczeniu” – dodaje.
Kirk wraz z doktorantką Amber Heard-Booth zastosowali do 50 gatunków ssaków tzw. prawo Leuckarta, sformułowane w odniesieniu do ptaków i szybkości ich lotu. Im szybciej dany gatunek lata, tym większe ma oczy. Artykuł z wynikami badań opublikowali na łamach pisma „Anatomical Record”.
Wcześniej uważano, że głównym czynnikiem ewolucyjnym, decydującym o wielkości oczu ssaków, jest dzienny lub nocny tryb życia. Okazało się jednak, że ssaki dzienne i nocne różnią się wprawdzie kształtem oczu, często jednak sam rozmiar oczu jest podobny. Naukowcy jednak dowiedli, że w przypadku ssaków przeciętna masa ciała zwierząt danego gatunku, zestawiona z maksymalną prędkością, z jaką się one poruszają, to czynniki, które mogą w 89 procentach tłumaczyć wielkość oczu. Co więcej, zależność pomiędzy prędkością a rozmiarem oczu była wręcz większa niż między masą ciała a rozmiarem oczu.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
Dlaczego czarne koty rudzieją? Oto 6 powodów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój czarny kot zaczyna tracić swój oryginalny kolor? Zauważyłeś, że jego sierść staje się… rudawa? Ten proces może być naturalny, ale czasem jest ważnym sygnałem. Sprawdź, dlaczego czarne koty rudzieją!
undefined
17.11.2023
„Wymiotujący kot” hitem ćwiczeń na płaski brzuch. Efekt może cię zaskoczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty są źródłem inspiracji w bardzo wielu dziedzinach życia. Czy to sztuka, czy moda (panterka rządzi), czy… ćwiczenia. Każdy zna „koci grzbiet”, a teraz domowe maty do jogi podbija nowe kocie ćwiczenie – „wymiotujący kot”!
undefined
09.11.2023
Taraj, czyli kotek cętkowany – największy z najmniejszych kotowatach świata
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Taraj to niezwykle dostojny kot, który – inaczej od większości kotowatych – zamiast drzew wybiera wodę. Niestety nie potrafi poradzić sobie z największym dla siebie zagrożeniem…
undefined