22.06.2012
Dlaczego masz takie wielkie oczy?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
„Żeby cię lepiej widzieć” - słowa z bajki o Czerwonym Kapturku znajdują naukowe potwierdzenie. Gatunki o większych oczach zwykle mają zdolność ostrzejszego widzenia – wyjaśnia Chris Kirk z University of Texas w Austin.
fot. Shutterstock
„Żeby cię lepiej widzieć” – słowa z bajki o Czerwonym Kapturku znajdują naukowe potwierdzenie. Gatunki o większych oczach zwykle mają zdolność ostrzejszego widzenia – wyjaśnia Chris Kirk z University of Texas w Austin.
„Jeśli pomyślimy o ssakach, które szybko biegają, takich jak gepardy czy konie, prawie na pewno okaże się, że mają one duże oczy. Dzięki temu lepiej widzą i potrafią skuteczniej omijać przeszkody w swoim otoczeniu” – dodaje.
Kirk wraz z doktorantką Amber Heard-Booth zastosowali do 50 gatunków ssaków tzw. prawo Leuckarta, sformułowane w odniesieniu do ptaków i szybkości ich lotu. Im szybciej dany gatunek lata, tym większe ma oczy. Artykuł z wynikami badań opublikowali na łamach pisma „Anatomical Record”.
Wcześniej uważano, że głównym czynnikiem ewolucyjnym, decydującym o wielkości oczu ssaków, jest dzienny lub nocny tryb życia. Okazało się jednak, że ssaki dzienne i nocne różnią się wprawdzie kształtem oczu, często jednak sam rozmiar oczu jest podobny. Naukowcy jednak dowiedli, że w przypadku ssaków przeciętna masa ciała zwierząt danego gatunku, zestawiona z maksymalną prędkością, z jaką się one poruszają, to czynniki, które mogą w 89 procentach tłumaczyć wielkość oczu. Co więcej, zależność pomiędzy prędkością a rozmiarem oczu była wręcz większa niż między masą ciała a rozmiarem oczu.
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined