22.06.2012
Dlaczego masz takie wielkie oczy?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
„Żeby cię lepiej widzieć” - słowa z bajki o Czerwonym Kapturku znajdują naukowe potwierdzenie. Gatunki o większych oczach zwykle mają zdolność ostrzejszego widzenia – wyjaśnia Chris Kirk z University of Texas w Austin.
fot. Shutterstock
„Żeby cię lepiej widzieć” – słowa z bajki o Czerwonym Kapturku znajdują naukowe potwierdzenie. Gatunki o większych oczach zwykle mają zdolność ostrzejszego widzenia – wyjaśnia Chris Kirk z University of Texas w Austin.
„Jeśli pomyślimy o ssakach, które szybko biegają, takich jak gepardy czy konie, prawie na pewno okaże się, że mają one duże oczy. Dzięki temu lepiej widzą i potrafią skuteczniej omijać przeszkody w swoim otoczeniu” – dodaje.
Kirk wraz z doktorantką Amber Heard-Booth zastosowali do 50 gatunków ssaków tzw. prawo Leuckarta, sformułowane w odniesieniu do ptaków i szybkości ich lotu. Im szybciej dany gatunek lata, tym większe ma oczy. Artykuł z wynikami badań opublikowali na łamach pisma „Anatomical Record”.
Wcześniej uważano, że głównym czynnikiem ewolucyjnym, decydującym o wielkości oczu ssaków, jest dzienny lub nocny tryb życia. Okazało się jednak, że ssaki dzienne i nocne różnią się wprawdzie kształtem oczu, często jednak sam rozmiar oczu jest podobny. Naukowcy jednak dowiedli, że w przypadku ssaków przeciętna masa ciała zwierząt danego gatunku, zestawiona z maksymalną prędkością, z jaką się one poruszają, to czynniki, które mogą w 89 procentach tłumaczyć wielkość oczu. Co więcej, zależność pomiędzy prędkością a rozmiarem oczu była wręcz większa niż między masą ciała a rozmiarem oczu.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
03.05.2025
Czy koty rozumieją nasze słowa?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prawdopodobnie odkąd sięgasz pamięcią, prowadziłeś ze swoim kotem jednostronne rozmowy. Czasami może i odpowiedział miauknięciem. Mimo to zawsze zakładałeś, że cię słucha i pewnie uważałeś, że cię rozumie. Czy słusznie?
undefined
03.05.2025
Wirtualne adopcje. Jak wspierać bezdomne kociaki?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Możesz dołożyć swoją cegiełkę do walki z bezdomnością wśród zwierząt. Wirtualna adopcja to sposób, żeby wesprzeć kociaki, które przebywają w schroniskach. To może być też początek pięknej przygody w roli opiekuna, która przełoży się na twoje dalsze decyzje związane z realną adopcją. Poznaj alfabet wirtualnego opiekuna od zespołu Karmimy Psiaki!
undefined
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined