11.01.2012
Elizeusz – rzadki lampart amurski
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ogrodzie zoologicznym w zachodnio-syberyjskim mieście Barnaul wszystkie bilety wyprzedane – takiego napływu gości dawno nie było.
fot. Shutterstock
Każdy chce zobaczyć nowego lokatora – amurskiego lamparta o imieniu Elizeusz. Obecnie uważa się, że na świecie jest około 35 tych niezwykle pięknych i potężnych „kotków” wpisanych na Międzynarodową Czerwoną Księgę, jako gatunek zagrożony wyginięciem.
Leopard Elizeusz urodził się w 2010 roku w zoo zachodnio-syberyjskiego miasta Siewiersk, w sąsiednim Obwodzie tomskim. Przebycie 600-kilometrowej trasy do nowego miejsca nie było dla niego stresujące, powiedział „Głosowi Rosji” dyrektor barnaulskiego zoo Siergiej Pisariew.
Elizeusz przybył do nas trzy dni temu. To bardzo rzadki podgatunek leoparda – dalekowschodni, który faktycznie znajduje się na granicy wyginięcia. Jesteśmy bardzo dumni, że w naszej kolekcji pojawiło się tak unikalne zwierzę. Elizeusz zniósł podróż normalnie, czuje się dobrze i je prawidłowo. Nawet próbowałem się z nim bawić.
Samemu lampartowi zabawy z dyrektorem bardzo się spodobały – z zadowoleniem kładł się na grzbiet. Jest to zrozumiałe, ponieważ w kategoriach ludzkich, każdy rok leoparda równa się siedmiu naszego życia, więc Elizeusz jest jak 10-letnie dziecko.
Nowego gościa zakwaterowano przy samym wejściu do ogrodu zoologicznego, gdzie wcześniej żyła piękna wilczyca o imieniu Wiktoria. Musiała tymczasowo zmienić miejsce na to w sąsiedztwie śpiącej niedźwiedzicy. Do wiosny, dla Elizeusza zostanie wybudowane specjalnie wyposażona, przestronna klatka, ponieważ jak wyjaśnia Siergiej Pisariew, leopardy amurskie uwielbiają wspinać się po drzewach i spać na kłodach.
Dalekowschodni lub amurski leopard zalicza się do ssaków drapieżnych z rodziny kotowatych. Zadziwiająco piękne, zgrabne i silne zwierzę z miękkim, długim i grubym ogonem- jasnożółtego bądź nasyconego żółtawo-rudego zabarwienia z gęsto rozmieszczonymi plamami koloru czarnego. Długość ciała dorosłego osobnika może dochodzić do 140 centymetrów, waga samców do 70 kilogramów, a samic do 50. Obecnie leopardy amurskie spotyka się tyko w górnej tajdze na Dalekim Wschodzie – w regionie przygranicznym Rosji, Chin i Korei Północnej. Polowanie na nie jest zabronione od 1956 roku. W naturze leopardy żyją do 15 lat, w zoo do 20.
Obecnie z zoo w Barnaul jest ponad 320 różnych zwierząt. W tym roku liczba jego mieszkańców znacząco wzrosła ze względu na przedstawicieli rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt wymienionych w Czerwonej Księdze. Wśród nowych gości jest ryś, kot błotny, wilk kanadyjski i muflon – dawny przodek owiec, pełen wdzięku, ze smukłymi nogami i pięknymi rogami.
źródło: Głos Rosji
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2023
Szare lub brązowe – kolory kocich oczu mogą pochodzić od jednego przodka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badacze po raz pierwszy zmapowali ewolucję koloru kocich oczu. Ich odkrycie wskazuje, że różnorodność barw może pochodzić od jednego przodka – od żółtookich tygrysów po niebieskookie lamparty śnieżne.
undefined
05.12.2023
Kot albinos – jak odróżnić go od zwykłego białego kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie można zaprzeczyć, że koty albinosy są wyjątkowe pod względem wyglądu fizycznego. Łatwo się nimi zafascynować. Jednak opieka nad takim mruczkiem jest niezwykle wymagająca.
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined