24.06.2016
Ile kotów żyje w Polsce?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Trudno określić, ile jest kotów wolno żyjących, ale eksperci pokusili się o policzenie naszych domowych pupili. Dane firmy badawczej Euromonitor International mówią o 7 milionach psów i 6 milionach kotów mieszkających w polskich domach.
fot. flickr/CC
Liczba kotów rośnie najszybciej i wkrótce może przegonić liczbę psów.
Od 2014 r. w polskich domach przybyło 110 tys. kotów i 100 tys. psów.
Mówi się, że lawinowy wzrost liczby kotów w polskich rodzinach wynika ze starzenia się społeczeństwa oraz jego niezamożności.
Opieka nad kotem jest łatwiejsza, nie trzeba wyprowadzać ich na spacery, łatwiej też znoszą kilkugodzinną rozłąkę z opiekunem, co jest szczególnie ważne dla osób samotnych i starszych. Drugi ważny czynnik to status materialny. Przykładowo w Niemczech, gdzie ponad połowa obywateli przekroczyła 46 rok życia, kot jest w zaledwie 19,7 procentach domów. Niemieccy emeryci są bogatsi, stać ich na częste podróże, a te raczej trudno pogodzić z opieką nad kotem w domu.
Z danych firmy badawczej Euromonitor wynika, że najwięcej zwierząt w domach na Starym Kontynencie mają Rumuni. Prawie z połową rodzin mieszka tam pies albo kot. Z kolei najmniej zwierząt domowych jest w Turcji, gdzie na zwierzaka zdecydowało się niecałe 10 proc. domów. Polska mieści się w pierwszej piątce – kot jest w prawie co trzecim polskim domu, a psa ma aż 38 proc. rodzin.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined