13.01.2020
Kocie okienko życia, czyli koty zimujące w piwnicy
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dla wielu z nas zima to czas uciążliwy – grube swetry, puchowe kurtki, wyższe niż zwykle rachunki za ogrzewanie, zamarznięte szyby w samochodzie, które trzeba skrobać…Czy zastanawiałeś się, jaki to czas dla bezdomnych kotów? Tak, tak, bezdomnych – a nie dzikich.
fot. Shutterstock
Koty nie są naszym rodzimym gatunkiem. Jedyne dzikie koty zamieszkujące Polskę to ryś i żbik. Kot europejski jest gatunkiem pochodzącym z rejonów Afryki, dlatego ewolucja nie przystosowała go do naszych warunków klimatycznych. Koty marzną w taki sam sposób jak bezpańskie psy. Ten czas jest dla nich bardzo ciężki… Chcesz pomóc bezdomnych kotom? Stwórz dla nich kocie okienko życia.
Jak pomóc bezdomnym kotom?
Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście dożywianie. Podawanie kotom pełnoporcjowej mokrej karmy z pewnością da im mnóstwo energii i pomoże utrzymać temperaturę ciała na właściwym poziomie. O karmieniu jednak szerzej wkrótce. Kotom trzeba dać również ciepłe schronienie.
O otwieraniu piwnicznych okienek słyszymy od lat. Nie zawsze i nie wszędzie jednak jest to wykonalne. Otwarcie okien powoduje utratę ciepła, z której nie są zadowoleni lokatorzy i spółdzielnie. Można jednak otworzyć je i zabezpieczyć np. dyktą lub kawałkiem plexi.
Koty zimujące w piwnicy
Dla moich piwnicznych rezydentów, którzy są na etacie tępicieli gryzoni już od około 6 lat, „kocie okienko życia” stanowi doskonały punkt obserwacyjny. Koty bowiem uwielbiają wylegiwać się na kocyku i kontrolować, co dzieje się na podwórku.
W trosce o kocich podopiecznych plexi przykleja się silikonem do metalowej ramki od moskitiery, robionej na wymiar (każdy fachowiec od okien zrobi to niedrogo), tyle że bez siatki przeciw owadom. Ramka jest mocowana w oknie na standardowe zaczepy, tak jak okienna moskitiera i w każdej chwili całą konstrukcję można zdjąć. Okno z taką ramką można swobodnie zamykać i otwierać. W plexi wycięty jest otwór i wmontowane kocie uchylne okienko z uszczelką. Właśnie owo okienko jest kluczem do całej sprawy – zwierzaki mogą swobodnie się przemieszczać, a okienko dzięki magnesikowi samo się zamyka i nie wpuszcza zimna. Koty łatwo uczą się korzystania z takiego wejścia. Na początek zostawiamy klapkę uniesioną (podwieszamy lub wyjmujemy), a kiedy zwierzęta oswoją się z przechodzeniem przez otwór, pokazujemy, że daje się odchylać. Wówczas warto pamiętać o pozostawieniu w środku karmy dla kota, która w chłodne dni z pewnością doda mu energii.
Kocie okienko życia. Jak zapewnić kotom ciepło?
Przez piwnicę biegnie rura od centralnego ogrzewania, zapewniająca dodatkowe ciepło. Otulina jednak nie grzeje na tyle mocno i nie powoduje dużej różnicy temperatur, która mogłaby skutkować przeziębieniem u wychodzących kotów.
Pod sufitem można umieścić proste półki, które będą służyć jako legowiska dla czworonożnych milusińskich – przy podłodze zawsze jest najchłodniej. Często wykorzystuje się również szeroko dostępne w marketach kartony, jednak gdy w piwnicy jest wilgotno, będą one chłonęły wodę, a w konsekwencji ziębiły. Lepsza jest drewniana, styropianowa czy plastikowa skrzynka wypełniona polarem kupionym za grosze w lumpeksie. Bawełna, czyli ręczniki i pościele również nie sprawdzą się, gdyż podobnie jak kartony, chłoną wilgoć i nie będą dawały ciepła.
Oczywiście pomieszczenie powinno być jak najczęściej sprzątane, kocyki często prane, a koty zabezpieczone preparatem spot-on na pchły.
Autor: Anna Maria Wieczerska, ekspert ds. kociego behawioryzmu
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined