26.03.2011
Kot kusy
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeden z najbardziej tajemniczych gatunków kotowatych, do niedawna uznawany za wymarły. Posiada jedną niezwykłą cechę – w jego diecie znajdują się także owoce. Oto kot kusy.
fot. Shutterstock
Kot kusy (Prionailurus planiceps syn. Ictailurus planiceps), jeden z najbardziej tajemniczych i słabo poznanych gatunków kotowatych, do 1985r. uznawany za wymarły. Wszystko co o nim wiadomo, pochodzi z obserwacji mniej niż 20 osobników (ostatnie lata). Posiada jedną niezwykłą cechę – w jego diecie znajdują się także owoce.
Występowanie
– Sumatra
– Borneo
– Półwysep Malajski
Wygląd
Przypomina nieco łasicę ze względu na wydłużony kształt ciała i krótkie łapy. Jego głowa jest płaska, o długim pysku; uszy małe i okrągłe. Ogon krótki.
Gęste futro barwy brązoworudej z ciemnymi cętkami na gardle i wewnętrznej stronie kończyn. Jest jednym z czterech gatunków kotów, które nie potrafią schować swoich pazurów (tak jak gepard, kot z Iriomote i taraj) – między jego palcami jest częściowo rozpostarta błona pławna, co stanowi przystosowanie do wodnego trybu życia.
Prawdopodobnie wydaje podobne dźwięki jak kot domowy (miauczy). Ma zwyczaj znaczenia terenu moczem.
Wysokość w kłębie: 33-50 cm
Długość ciała: 41-50 cm
Długość ogona: 15-20 cm
Waga: 1,5-2,5 kg
Pokarm
Przeważnie żywi się (jako wyjątek wśród kotowatych) roślinami, a szczególnie owocami. Czasami poluje na ryby, płazy lub raki.
Biotop
Koty kuse żyją w lasach deszczowych, blisko wody oraz plantacji palm olejowych. 70% obserwowanych osobników znajdowała się w odległości mniejszej niż 3km od wody.
Tryb życia
Prawdopodobnie nocny, chociaż w niewoli obserwowano jego aktywność również w dzień.
Niewiele wiadomo o rozrodzie. Prawdopodobnie ciąża trwa ok. 56dni, a w miocie jest 1-4 młodych. Różne źródła podają ilość od 2 do 10 osobników żyjących w ogrodach zoologicznych.
Kot kusy znajduje się na Czerwonej Liście w kategorii EN – gatunek zagrożony wyginięciem. Jedynym miejscem, gdzie nie posiada prawnej ochrony jest Brunei. Całą jego populację wolno żyjącą szacuje się na 2,5 tys. dorosłych osobników. Obok badii (kota z Borneo) jest najbardziej zagrożonym wyginięciem kotowatym.
Za: Wikipedia, www.animaldiversity.ummz.umich.edu
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined
15.04.2025
Czym jest Tęczowy Most, za który odchodzą zwierzęta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mówi się, że gdy nasze ukochane zwierzęta umierają, to przechodzą na drugą stronę Tęczowego Mostu. Ale co to właściwie oznacza? Sprawdź, skąd wzięło się to określenie!
undefined
01.04.2025
Czy koty wyczuwają raka? Sprawdź, jak to robią!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ulega wątpliwościom, że koty to wspaniali ratownicy. Dzięki swoim niesamowitym zmysłom i trosce o opiekunów leczą nas na co dzień oraz w razie ataku groźnej choroby. Okazuje się także, że koty wyczuwają raka!
undefined