17.08.2023
Złożony świat kociego nosa. Badacze uważają, że funkcjonuje on podobnie jak sprzęt laboratoryjny
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co wspólnego może mieć koci nos z chromatografią gazową? Badacze z Uniwersytetu Ohio przekonują, że wiele.
fot. Shutterstock
O tym, że koty mają doskonały węch, wiemy nie od dziś. Dzięki najnowszym badaniom naukowcy doszli do kolejnego zaskakującego faktu. Stwierdzili oni bowiem, że istnieje duże podobieństwo między kocim nosem a chromatografem gazowym. Jak do tego doszli? Odkryli to na podstawie trójwymiarowego modelu nosa. Wnioski z obserwacji ukazały się w naukowym czasopiśmie PLoS Computational Biology.
Ciekawostka: powiązania pomiędzy chromatografem gazowym a funkcjonowaniem nosa zauważono już u płazów.
Nos kota a chromatograf gazowy
Naukowcy zbudowali trójwymiarowy model kociego nosa. Przy użyciu tomografii komputerowej odkryli oni, że funkcjonowanie narządu zmysłu węchu odzwierciedla chromatograf gazowy. Eksperymenty pokazały, że przepływ powietrza i zapachu rozgałęzia się przy pomocy wielu kanałów. Co ciekawe, gdyby koci nos miał tylko jeden kanał do rozpoznawania zapachów, musiałby być on dłuższy od jego głowy. Przyznajcie – wyglądałoby to dość dziwnie.
Posiadanie wielu skomplikowanych kanałów wydaje się 100 razy bardziej skuteczne, niż posiadanie jednego, tak jak ma to miejsce w przypadku płazów – tłumaczy dr Zhenxing Wu.
Złożony świat kociego nosa
Kręgowce używają swoich nosów zarówno do oddychania, jak i wąchania. Receptory wewnątrz narządu węchu wyłapują cząsteczki zapachowe wraz z wdychanym powietrzem. Dzięki najnowszym badaniom wiemy więcej o tym, jak rozwój wielu poskręcanych kanałów polepszył kocią zdolność do odróżniania zapachów. Ponadto zespół badaczy uważa, że występowanie u ssaków poskręcanych kanałów nosowych przypomina inną część ciała – ślimaka znajdującego się w uchu wewnętrznym.
Wiemy, że dzięki ewolucji ślimaka wśród ssaków słyszą one lepiej. Wierzymy, że zmysł węchu przypominający ślimaka może w podobny sposób polepszyć zmysł węchu – wypowiedział się autor badania.
źródło: www.scientificamerican.com
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined