31.05.2020
Dlaczego kot śpi z wywieszonym językiem?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają tendencję do robienia różnego rodzaju dziwnych rzeczy, które są jednocześnie urocze i zagadkowe. To zachowanie, o którym zaraz przeczytacie, doczekało się nawet własnego hashtagu!
fot. Shutterstock
Koty to dostojne i dumne zwierzęta. Czasami jednak robią coś tak zabawnego, że ich poważny wizerunek nieuchronnie ulega uszczerbkowi. Sytuacje te potrafią rozśmieszyć każdego, a jedną z nich jest zapominanie o schowaniu języka do pyszczka – zazwyczaj podczas snu czy drzemki. Takie zjawisko doczekało się nawet swojego własnego hashtagu: #blep. Dowiedz się, dlaczego kot śpi z wywieszonym językiem!
W jakim celu kot pokazuje język?
Pamiętaj!
Pamiętaj, że nigdy nie powinieneś próbować samodzielnie diagnozować swojego zwierzaka w internecie! Pozostaw to renomowanemu weterynarzowi.
- W gorące dni przyczyną dyszenia może być przegrzanie. Udar cieplny jest bardzo niebezpieczny, dlatego w takim przypadku należy działać. Natychmiastowe przeniesienie kota do cienia i stopniowe ochładzanie ciała letnią wodą to pierwsze, co powinniśmy zrobić. Więcej o udarze cieplnym przeczytasz TUTAJ.
- Jeśli wcześniej nie zauważałeś u swojego pupila takiego zachowania, a teraz zaczęło pojawiać się coraz częściej, warto sprawdzić stan zdrowia zwierzaka. Wszelkie nagłe zmiany zachowania i wyglądu mruczka powinny zwrócić naszą uwagę. Wywieszanie języka może oznaczać ropień, a nawet guz jamy ustnej.
- U starszych kotów ciągłe zapominanie o odłożeniu języka może być oznaką demencji.
Miej pewność, że to tylko relaks
Jeśli twój kot nie jest chory, to wystawianie języka nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia. To naturalne zachowanie, które najprawdopodobniej nie potrwa dłużej niż kilka minut, a domownikom zapewni odrobinę uśmiechu. Jeśli jednak kot nie może lub nie chce zamknąć pyszczka i dzieje się to notorycznie, może to oznaczać jakiś problem medyczny. Upewnij się, że żaden z opisanych powyżej przypadków mogących oznaczać problem natury zdrowotnej nie dotyczy twojego pupila.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined